Kavramsal tipografi uygulamalarında duygu imgeleri
Emotion images in conceptual typography applications
  1. Tez No: 889915
  2. Yazar: ORAL EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUŞRA İNCİRKUŞ ULUSHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir grafik tasarım ürünü olan kavramsal tipografi; geleneksel tipografiden modern tipografiye geçiş perspektifinde yer almaktadır. Harf, rakam, sembol ve görsel imgelerle özgün ürünler sağlayarak grafik tasarım ürünü haline gelen kavramsal tipografiler kelime yapıları, görsel öğeler ve kompozisyonlarla birleşerek yazınsal görünüme yeni bir içerik kazandırmıştır. Sanat ve tasarım disiplini üzerine temellendirilen etkin bir ifade biçimi olan kavramsal tipografi, tipografik ürün olarak görsel sanatlar literatürüne yerleşmiştir. 'Kavramsal Tipografi Uygulamalarında Duygu İmgeleri' konulu bu tez çalışması; insana özgü 'mutluluk, üzüntü, korku, iğrenme, öfke ve şaşkınlık' olarak adlandırılan altı belirgin duygu durumunun içerik analizi yöntemiyle irdelenerek kavramsal tipografiye yansıtılması üzerine oluşturulmuştur. Nitel araştırmaya dayalı olarak incelenen insana özgü duygu durumları betimsel yöntemle gözlemlenmiş ve somut bulgularla ortaya çıkarılan sonuçlar tipografik imgelere dönüştürülmüştür. Bu çalışma, geleneksel tipografinin uygulama sınırlılıklarından çıkılarak modern tipografi uygulamalarına yönelen grafik tasarımcılara özgün tipografi tasarlayabilmeleri noktasında güncel bilgi sağlamakla birlikte bu alanda eğitim alan öğrencilere, araştırmacılara, okuyuculara ve kitlelere deneyim sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conceptual typography, a graphic design product; It is located in the perspective of transition from traditional typography to modern typography. Conceptual typographies, which have become graphic design products by providing original products with letters, numbers, symbols and visual images, combined with word structures and visual elements compositions, have brought a new content to the literary appearance. Conceptual typography, an effective form of expression based on the discipline of art and design, has settled in the visual arts literature as a typographic product. This thesis on 'Emotional Images in Conceptual Typography Applications'; It was created on the basis of examining the six distinct emotional states that occur in humans, called 'happiness, sadness, fear, disgust, anger and surprise', by content analysis method and designing them with conceptual typography. Human emotional states, which were examined based on qualitative research, were observed with a descriptive method and the results revealed with concrete findings were transformed into typographic images. This study provides up-to-date information on how to design original typography for graphic designers who move away from the application limitations of traditional typography and turn to modern typography applications, and also offers experience to students, researchers, readers and audiences studying in this field.