İslam iktisat düşüncesinde kadının konumu ve çalışma hayatındaki yeri: Bibliyometrik bir araştırma
The role of women in Islamic economic thought and their place in working life: A bibliometric research
  1. Tez No: 889917
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dinamik bir bilim olan iktisat, her daim değişim ve gelişim içerisindedir. Temelleri Hz. Peygamber dönemine dayanan ve 20. yüzyılda şekillenmeye başlayan İslam İktisadı da dönemin şartlarına ve gereklerine uygun olarak ortaya çıkmış bir iktisadi sistemdir. İslam İktisadı, temelini cinsiyetçi bir kaynaktan almamasına rağmen erkek egemen bir iktisat sistemi olma yolunda varlığını sürdürmektedir. Dört bölümden oluşan tez kapsamında ilk bölümde Modern İktisat düşüncesinde kadının konumu ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde İslam İktisadı bağlamında kadının konumuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde İslam'ın kadınının çalışmasına bakış açısına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise literatür taraması yapılarak alanda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Akabinde Web of Science veri tabanı üzerinden elde edilen 558 çalışma, VOSviewer programı aracılığıyla analiz edilerek elde edilen veriler görselleştirilmiştir. Çalışmanın sonucu göstermektedir ki, İslam İktisat düşüncesinde kadının konumu, İslam'ın ilkeleri göz önüne alındığında, teorik olarak oldukça iyiyken uygulama kısmında ikincil planda kalmaktadır. Bunun yanı sıra Müslüman kadınların çalışma hayatındaki yerine bakıldığında Hz. Peygamber döneminde birçok işte çalışan kadınların, günümüz dünyasında Müslüman erkekler tarafından din öne sürülerek daha geri planda tutulduğu görülmektedir. Bu da Müslüman ülkelerin ekonomik olarak geri kalmışlıklarının sebeplerinden bir tanesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a dynamic science, economics is always in a state of change and development. Islamic economics, whose foundations date back to the Prophet' era and began to take shape in the 20th century, is an economic system that emerged in acccordance with the conditions and requirements of the period. Islamic economics is not based on a gendered source, it continues to be a male-dominated economic system. Within the scope of the thesis consisting of four chapters, the first chapter deals with the position of women in modern economic thought. In the second part of the study, the position of women in the context of Islamic economics is discussed. In the third, it is given a place to the perspective of Islam on women's work. In the fourth chapter, the studies conducted in the field were examined by reviewing the literature. Subsequently, 558 studies obtained from the Web of Science database were analyzed through the VOSviewer program and the data obtained were visualized. The results of the study show that the position of women in Islamic economic thought, considering the principles of Islam, is quite decent in theory, but remains secondary in practice. In addition to this, when we look at the place of Muslim women in working life, it is seen that women, who worked in many fields during the Prophet's time, are kept in the background by Muslim men in today's world by putting religion forward. This is one of the reasons for the economic backwardness of Muslim countries.