Dijital çizgi roman ve bir Webtoon örneği
Digital comic book and example of Webtoon
- Tez No: 889927
- Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsanların hayatında önemli yer tutan teknoloji sayesinde çizgi romanlar da kişisel web sitesi, platform gibi dijital ortamlarda kendi yerini bulmuştur ve zamanla farklı türlere sahip olmuştur. Bu da çizgi roman kültürünün daha çok insan tarafından tanınmasını sağlamıştır. Günümüzde mobil cihazların artış göstermesiyle uygulamalar ve dijital ürünler çoğalmıştır. Bunun paralelinde ulaşılabilirlik ve rahat okumayla dijital çizgi romanlar ve sanatçılar artmıştır. Son yıllarda dijital çizgi romanın bir türü olan Webtoon'da son derece popüler olmuştur. Dijital çizgi roman sanatçısı, çalışmasının dikkat çekmesi için onun temel yapısını oluşturan unsurlara ve tasarım sürecini etkileyen tasarım unsurlarına dikkat etmelidir ki okuyucunun dikkatini kısa sürede çekebilsin. Bir Webtoon sanatçısı, Webtoon'un farkındalığını arttırmak ve okuyucuların gözünde çalışmasını öne çıkartabilmek için Webtoon'un tasarım sürecinde onun yapısını oluşturan temel öğeleri ve tasarım sürecini etkileyen tasarım unsurlarını özenli bir şekilde ele almalıdır. Bu araştırma sürecinde rastgele seçilen dört Webtoon'un görsel ve yazınsal yapısı incelenmiştir. Araştırmalar ve bulunan bilgilerle Webtoon'un yapısını oluşturan temel öğeler ve onun tasarım sürecini etkileyen tasarım unsurlarının dikkatli ve planlı kullanımında daha farklı ve dikkat çekici çalışmaların ortaya çıktığı görülmüştür. Özellikle dikey şerit, panel ve oluk kullanımı ile renk ve çizim tarzlarının çalışmaları önemli şekilde etkilediği görülmüştür. Son olarak Webtoon'un yapısını oluşturan temel öğeler ve onun tasarım sürecini etkileyen tasarım unsurlarına özen gösterilerek hazırlanan Uygulama: Bahar'ın Azmi Webtoon çalışması, izmirwebtoon.com kişisel web sitesinde yayınlanmıştır. Dijital Çizgi Roman Ve Bir Webtoon Örneği başlıklı tez çalışması özellikle literatüre katkı sağlama amacıyla hazırlanmıştır. Bunun yanısıra konu hakkında yeterince kaynağın olmaması nedeniyle kaynak olması için yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to technology, which has an important place in people's lives, comics have also found their place in digital environments such as personal websites and platforms, and have had different types over time. This has made comics culture more known to more people. Today, with the increase in mobile devices, applications and digital products have increased. In parallel with this, digital comics and artists have increased with accessibility and easy reading. In recent years, Webtoon, a type of digital comic, has also become extremely popular. In order for his work to attract attention, a digital comic artist should pay attention to the elements that form its basic structure and the design elements that affect the design process, so that it can attract the reader's attention in a short time. In order to increase the awareness of the Webtoon and to highlight his work in the eyes of readers, a Webtoon artist should carefully consider the basic elements that form its structure and the design elements that affect the design process during the design process of the Webtoon. In this research process, the visual and literary structures of four randomly selected Webtoons were examined. With the research and information found, it was seen that more different and remarkable works emerged in the careful and planned use of the basic elements that form the structure of the Webtoon and the design elements that affect its design process. It has been observed that especially the use of vertical strips, panels and grooves, as well as color and drawing styles significantly affect the works. Finally, The Application: Bahar'ın Azmi Webtoon study, which was prepared by paying attention to the basic elements that constitute the structure of the Webtoon and the design elements that affect its design process, was published on her personal website izmirwebtoon.com. The thesis titled Digital Comic Book And Example Of Webtoon was prepared specifically for the purpose of contributing to the literature. In addition, it was written as a resource due to the lack of sufficient resources on the subject.