5. sınıf öğrencilerinin dijital çizgi roman hazırlama süreçlerinin birlikte yaşama kültürüne etkisine ilişkin bir eylem araştırması
An action research on the effect of 5th grade students digital comics creation processes on the culture of living together
- Tez No: 997586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersinde“Birlikte Yaşamak”öğrenme alanı kapsamında 5. sınıf öğrencilerinin dijital çizgi roman etkinliği yoluyla birlikte yaşama kültürüne dair farkındalıklarını ve bu kültürü nasıl anlamlandırdıklarını incelemektir. Çalışmada çizgi roman hazırlama süreci yalnızca bir öğretim etkinliği değil öğrencilerin empati, iş birliği ve farklılıklara saygı gibi değerleri kendi anlatıları içinde yeniden kurdukları yaratıcı bir öğrenme ortamı olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu İstanbul ili Başakşehir ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 36 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde tüm öğrencilere uygulanan açık uçlu soru formları, seçilen öğrencilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yapılandırılmamış gözlem formları veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yaklaşımı çerçevesinde betimsel olarak çözümlenmiş kodlama ve tema oluşturma süreçleri uzman görüşüyle desteklenmiştir. Bulgular çizgi roman temelli sürecin öğrencilerin birlikte yaşama kültürüne ilişkin kavramları somutlaştırmalarını ve kendi deneyimleriyle ilişkilendirmelerini desteklediğini göstermiştir. Öğrenciler çizgi romanlarında saygı, dayanışma, empati ve toplumsal sorumluluk gibi değerlere sıkça yer vermiş hem açık uçlu formlarda hem görüşmelerde bu değerleri bilinçli biçimde vurguladıklarını ifade etmiştir. Gözlem bulguları süreçte iş birliği becerilerinde artış, teknolojiye yönelik olumlu tutum ve derse katılımda belirgin bir yükseliş olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte zaman yönetimi teknik aksaklıklar ve hikâye kurgulama güçlükleri sürecin öne çıkan sorun alanları olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçları çizgi roman kullanımın 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde birlikte yaşama kültürünün kazandırılmasında etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermekte ve öğretmenlere, öğrenci merkezli ve değer odaklı sınıf içi uygulamalar için somut bir model sunmaktadır. Bu yönüyle çalışma sosyal bilgiler eğitimi alanında hem çizgi roman araştırmalarına hem de birlikte yaşama kültürü odağındaki nitel çalışmalara özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how fifth-grade students understand, experience, and internalize the culture of coexistence through the digital comics they create using Pixton within the“Living Together”learning area of the Social Studies course. In this study, the comic book preparation process is approached not only as a teaching activity but also as a creative learning environment where students reconstruct values such as empathy, cooperation, and respect for differences within their own narratives. This research employed the action research design, which is one of the qualitative research methods. The study group consisted of 36 fifth-grade students attending a public middle school in Başakşehir, Istanbul. Open-ended questionnaires administered to all students, semi-structured interviews with selected students, and structured observation forms were used as data sources during the data collection process. The data obtained were descriptively analyzed within the framework of content analysis, and the coding and theme generation processes were supported by expert opinion. The findings showed that the comic book-based process supported students in concretizing concepts related to the culture of living together and relating them to their own experiences. Students frequently included values such as respect, solidarity, empathy, and social responsibility in their comic books and consciously emphasized these values in both the open-ended forms and the interviews. The findings revealed an increase in collaboration skills, a positive attitude towards technology, and a significant rise in class participation during the process. However, time management technical glitches and difficulties in story construction were identified as the prominent problem areas of the process. The research results show that comic-based digital applications can be used as an effective tool for teaching coexistence culture in 5th grade Social Studies classes and provide teachers with a concrete model for student-centered and value-oriented classroom applications. In this respect, the study makes a unique contribution to both comic book research and qualitative studies focused on coexistence culture in the field of social studies education.