Determinants of water use in agriculture: An analysis of irrigation unions in Türkiye
Tarımsal su kullanımını belirleyen faktörler: Türkiye'deki sulama birlikleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 889945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ziraat, Econometrics, Economics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Su, yeryüzündeki yaşam için vazgeçilmez bir kaynaktır. Yaşam için vazgeçilmez olması nedeniyle suyun fiyatının ekonomik ve yaşam değerinin çok altında olması, sınırlı kaynağı ile orantılı olacak bir kullanım bilincinin oluşmasını engellemektedir. Küresel ısınma ile birlikte su kıtlığı sorununun giderek daha ciddi bir hal alacağı öngörüsüyle, su kullanımını azaltmaya yönelik politikalar geliştirilmesi elzemdir. Bu politikaların Türkiye gibi su kullanımında en büyük paya sahip olan tarım sektörü öncelikli olarak uygulanması gayet normaldir. Bu nedenle bu tez, su kullanımının belirleyicilerini su kullanım hizmet bedeli (SKHB), yağışlı gün sayısı, buharlaşma oranı ve ekili alan gibi parametreler açısından analiz etmektedir. Gerçekleştirdiğimiz literatür taramasına dayanarak ifade etmek gerekirse, bu çalışma Türkiye'de tarımsal su kullanımını etkileyen faktörleri inceleyen ve iklimsel verileri su hizmet bedelinin ekonometrik analiziyle birleştiren ilk çalışmadır. Kapsam olarak, Türkiye genelinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı bölge müdürlüklerinin sorumlu olduğu alanlarda faaliyet gösteren sulama birliklerinin verileri bölgesel düzeyde birleştirilmiş ve maksimum olabilirlik yapısal eşitlik modeli ile katsayılar tahmin edilmiştir. Sonuçlar, su kullanım hizmet bedelinin, ekili biçili alanın ve önceki yıla vii ait su tüketim değerlerinin su tüketimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu yönündeki ilk hipotezi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Water is an indispensable resource for life on Earth. Due to its indispensability for life, the fact that the price of water is far below its economic and life value prevents the formation of an awareness of use that will be proportional to its limited resource. With the prediction that the water scarcity problem will become more severe with global warming, developing policies to reduce water use is essential. It is usual for these policies to be implemented with priority to the agricultural sector, which has the largest share in water use, such as Türkiye. Therefore, this thesis analyses the determinants of water use in terms of parameters such as water use handling fee (WUHF), number of rainy days, evaporation rate, and cultivated area. To the best of our knowledge, this is the first research conducted in Türkiye examining the factors determining agricultural water usage, integrating climatic data with an econometric analysis of water use handling fee. As a scope, the data of irrigation unions operating in the areas under the responsibility of the regional directorates of the General Directorate of State Hydraulic Works across Türkiye are aggregated at the regional level. The coefficients are estimated using the maximum likelihood structural equation model. The results support the first hypothesis that water use handling fee, v cultivated areas, and water consumption values from the previous year statistically affect water consumption. The study provides statistical data on the effects of agricultural water use.