Zonguldak ili 6 ay-6 yaş arasındaki çocuklarda anemi prevalansı
Anemia prevalence in children aged 6 months to 6 years in zonguldak province
  1. Tez No: 889946
  2. Yazar: EZGİ GENÇ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE YÜKSEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Anemi, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Aneminin önlenmesinde, anemi prevalansının saptanması ve anemiye neden olan etiyolojinin belirlenmesi önemlidir. Aneminin en önemli nedeni demir eksikliğidir. Bunun yanında diğer besinsel eksiklikler de (Vitamin B12, folat) çocuklarda anemiye yol açabilmektedir. Bu nedenle diğer besinsel eksiklikler açısından da mutlaka değerlendirilmeli ve gerektiğinde tedavisi yapılmalıdır. Biz de bu çalışma ile Zonguldak ilindeki 6 ay-6 yaş arasındaki çocuklarda anemi prevalansının, anemi gelişmesi ile ilgili olabilecek ve önlenebilir sebeplerin gösterilmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma kesitsel bir araştırma olup, 2022 Kasım-2023 Mayıs tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı Polikliniği ve Zonguldak Merkez ilçeye bağlı rastgele seçilen aile hekimlerince rutin taramaları yapılan ve yaşları altı ay- altı yaş arasında değişen toplam 1000 çocuk üzerinde yürütüldü. İl Sağlık Müdürlüğü ve aile sağlığı merkezi sorumlu hekimlerinden gerekli izinler alındı ve tarama sonuçlarına ulaşıldı. Anemi etyolojisi açısından çocukların aileleri arandı ve bilgi alındı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 1000 çocuğun yaş ortalamaları 28,91±21,32 (min; 6 ay, max; 72 ay) idi. Çocukların 391'i (%39,1) altı-on iki ay, 171'i (%17,1) on üç-yirmi dört ay, 438'i (%43,8) yirmi beş-yetmiş iki ay arasındaydı. Cinsiyetlere göre dağılımda ise 495'inin (%49,5) kız, 505'inin (%50,5) erkek olduğu görüldü. Bin çocuğun ortalama hemoglobin değeri 11,68±1,00 mg/dl (min:6,4 mg/dl max: 14,8 mg/dl), ortalama eritrosit volümü (MCV) 74,78±5,60 fL (min: 51,0 fL max: 90,3 fL), ortalama ferritin değeri 29,89±20,22 ng/mL (min: 1,7 ng/mL max: 121 ng/mL), ortalama vitamin B12 değeri 548,54±199,19 pg/mL (min: 135,0 pg/mL max: 1547 pg/mL) olarak saptandı. Çocukların 280'inde (%28) anemi, 243'ünde (%24,3) demir eksikliği, 170'inde (%17) demir eksikliği anemisi, 17'sinde (%1,7) vitamin B12 eksikliği ve 4'ünde (%0,4) vitamin B12 eksikliği anemisi saptanmıştır. Demir ve vitamin B12 eksikliğinin bir arada olduğu 3 (%0,3) çocuk saptanmışken demir ve vitamin B12 eksikliği anemisinin bir arada olduğu hiç çocuk saptanmamıştır. Anemisi olan çocukların %60,7'si demir eksikliği anemisi iken, %1,4'ü vitamin B12 eksikliği anemisi idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Anemia continues to be a significant health problem in developed and developing countries. In preventing anemia, it is important to determine the prevalence of anemia and the etiology that causes anemia. The most important cause of anemia is iron deficiency. In addition, other nutritional deficiencies (vitamin B12, folate) can also cause anemia in children. Therefore, it should definitely be evaluated in terms of other nutritional deficiencies and treated when necessary. With this study, we aimed to show the prevalence of anemia in children between the ages of 6 months and 6 years in Zonguldak province, and the possible preventable causes of anemia development. Materials and methods: This study is a cross-sectional study and was conducted on a total of 1000 children aged between six months and six years who underwent routine screening by Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Hospital Child Health Polyclinic and randomly selected family physicians affiliated with Zonguldak Central District between November 2022 and May 2023. Necessary permissions were obtained the responsible physicians of the provincial health directorate and family health center and the screening results were obtained. The families of the children were called and information was obtained regarding the etiology of anemia. Diagnosis: The mean age of the 1000 children included in the study was 28.91±21.32 (min; 6 months, max; 72 months). 391 (39.1%) of the children were between six and twelve months, 171 (17.1%) were between thirteen and twenty-four months, and 438 (43.8%) were between twenty-five and seventy-two months. In the distribution by gender, it was seen that 495 (49.5%) were girls and 505 (50.5%) were boys. The mean hemoglobin value of 1000 children was 11.68±1.00 mg/dl (min: 6.4 mg/dl max: 14.8 mg/dl), mean corpuscular volume (MCV) was 74.78±5.60 fL (min: 51.0 fL max: 90.3 fL), mean ferritin value was 29.89±20.22 ng/mL (min: 1.7 ng/mL max: 121 ng/mL), and mean vitamin B12 value was 548.54±199.19 pg/mL (min: 135.0 pg/mL max: 1547 pg/mL). Anemia was found in 280 (28%) of the children, iron deficiency in 243 (24.3%), iron deficiency anemia in 170 (17%), vitamin B12 deficiency in 17 (1.7%) and vitamin B12 deficiency anemia in 4 (0.4%). While iron and vitamin B12 deficiency were found to be present in 3 (0.3%) children, no child was found to have iron and vitamin B12 deficiency anemia. While 60.7% of the children with anemia had iron deficiency anemia, 1.4% had vitamin B12 deficiency anemia.