Evidence based technology and innovation policy making: an application for robotic technologies
Kanıta dayalı teknoloji ve yenilik politikası oluşturma: Robot teknolojileri için bir uygulama
  1. Tez No: 889947
  2. Yazar: OĞUZ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ, PROF. DR. SERHAT BURMAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez, robotik alanında önemli içgörüler elde etmek için gelişmiş metodolojilerden faydalanarak, geleneksel olarak uzmanlara dayalı olan öngörü sürecinde uzmanlara olan bağımlılığı azaltmayı amaçlayan bir çerçeve sunmaktadır. Araştırma, bilimsel yayınlar ve patentlerden oluşan geniş bir koleksiyon üzerinde Yapısal Konu Modellemesi kullanarak, robotik teknolojinin mevcut durumunu ortaya koymakta ve gelecekteki eğilimleri öngörmektedir. Naive Bayes sınıflayıcısı gibi gelişmiş metin madenciliği teknikleri, robotikle ilgili yayınların kapsamlı bir şekilde dahil edilmesini sağlayarak analizin doğruluğunu artırmaktadır. Robotik için özel olarak eğitilmiş kelime-yerleştirme, akademik araştırmalarla endüstriyel yenilikler arasında örtüşen temaların tanınmasını kolaylaştırmakta, teorik araştırmalar ile pratik uygulamalar arasındaki kesişimleri belirlemektedir. Yapısal Konu Modelleme kullanarak belirlenen konu eğilimleri ile akademik yayınların atıf yaptığı kaynakların semantik analizle entegrasyonu, yeni gelişmelerin altını çizerek, bilgilendirilmiş ve eyleme dönüştürülebilir politikalar sunmaya olanak sağlamaktadır. Bu çalışma, metin madenciliği ve doğal dil işlemenin politika oluşturmaya rehberlik etmesine yönelik pratik uygulamaları göstermektedir. Sunulan çerçeve, gelişmiş yöntemleri ve kapsamlı veri setlerini kullanarak, uzmanların öngörü sürecindeki baskın rolünü azaltmayı ve süreci daha veri odaklı ve erişilebilir hale getirmeyi hedeflemektedir. Bu yaklaşım, teknolojik gelişmelerin belirlenmesinde, anlaşılmasında ve istenen hedeflere yönlendirilmesinde anılan araçların önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a framework aimed at reducing the reliance on experts in the traditionally expert-dominated foresight process by leveraging advanced methodologies to extract key insights within the field of robotics. By employing Structural Topic Modeling (STM) on an extensive collection of scientific publications and patents, the research reveals the current landscape and anticipates future trends in robotics technology. Advanced text mining techniques, such as the Naive Bayes classifier, ensure comprehensive inclusion of robotics-related publications, enhancing the accuracy of the analysis. A custom word embedding, specifically trained for robotics, facilitates the recognition of overlapping themes between academic research and industrial innovation, identifying intersections between theoretical research and practical applications. The integration of topic trends from STM with the semantic analysis of cited references within scholarly publication highlights novel developments, leading to informed and actionable policy recommendations. This study demonstrates the practical application of text mining and natural language processing in guiding policy formulation. By utilizing these advanced methods and extensive data, the framework aims to diminish the dominant role of experts, making the foresight process more data-driven and accessible. This approach underscores the importance of these tools in identifying, understanding, and steering technological advancements toward desired objectives.