Security vs. human rights dilemma in the EU's migration policy: Ukraine and MENA
AB'nin göç politikasında güvenlik ve insan hakları ikilemi: Ukrayna ve MENA
  1. Tez No: 889948
  2. Yazar: TUĞÇE MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Ukrayna'dan gelen göçlere verdiği tepkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. AB'nin bu iki göç hareketine verdiği tepkideki farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla Kopenhag Okulu tarafından geliştirilen güvenlikleştirme teorisinden yararlanılmaktadır. Bu tez ilk olarak göç sürecinin AB düzeyinde güvenlikleştirilmesini tarihsel ve kurumsal olarak açıklamaktadır. Daha sonra bu tez, Arap Baharı ve Ukrayna'nın işgali gibi olaylara AB'nin tepkisine odaklanmaktadır. AB'nin göç politikasının göçmenlerin özelliklerine göre şekillendiği ileri sürülmektedir. AB'nin göç ve mülteci politikalarının güvenlikleştirilmesinin bazı durumlarda evrensel insan hakları değerleriyle çeliştiğini savunmaktadır. Bu araştırma, AB içinde göçün güvenlikleştirilmesi açısından farklılıkları ortaya koymak amacıyla Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu'nun basın toplantılarını ve açıklamalarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the response of the European Union (EU) to migrations from the Middle East and North Africa and Ukraine. The securitization theory developed by the Copenhagen School is utilized in order to find out the differences in the EU's response to these two migration movements. This thesis first illustrates the securitization of migration process at the EU level historically and institutionally. Then this thesis focuses on the response of the EU to the events such as the Arab Spring and invasion of Ukraine. It is argued that the EU's immigration policy is shaped according to the characteristics of immigrants. It asserts that the securitization of the EU's migration and refugee policies contradicts with universal human rights values in some cases. In order to demonstrate differences in terms of securitization of migration within the EU, this research analyzes the press conferences and statements of the European Council and the European Commission.