THE EFFECT OF PEACE EDUCATION PROGRAM ON CONFLICT RESOLUTION SKILLS OF 4TH GRADE STUDENTS
BARIŞ EĞİTİMİ PROGRAMININ DÖRDÜNCÜ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ÇATIŞMA ÇÖZME BECERİLERİNE ETKİSİ
  1. Tez No: 889949
  2. Yazar: DİLARA ÖZEL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma, yüksek sayıda mülteci alan şehirlerden biri olan Sakarya, Türkiye'deki 4. sınıf öğrencilerinin çatışma çözme becerileri üzerinde UNESCO'nun“Birlikte Yaşamayı Öğreniyorum”isimli barış eğitimi programını uyarlamayı ve etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla açıklayıcı karma yöntem araştırma tasarımı kullanılmıştır. Şehirdeki en fazla mülteci alan okuldaki ihtiyaçları ve sorunları anlamak için bir ihtiyaç analizi yapılmıştır. İhtiyaç analizi sonrası sonuçlar göz önünde bulundurularak Türkçe'ye çevrilen ve Türkiye bağlamına uyarlanan program, uzlaşma ve çatışma çözme becerilerini geliştirmeyi, böylece barışçıl bir okul ortamına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Programın etkinliğini test etmek için 2x3 yarı deneysel yöntem kullanılmış ve pilot uygulama aşaması, deney grubu (n=22) ve kontrol grubu (n=21) olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Çatışma Çözme Becerisi Ölçeği, program değerlendirme formu, gözlem formu ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak program öncesi ve sonrası değerlendirmeleri yapılarak programın etkililiği ölçülmüştür. Sonuçlar, programın uygulanmasından önce deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, uzlaşmaya ulaşma ve şiddete başvurma alt ölçekleri ile ölçeğin toplam ön test ve son test puanları arasında büyük bir etki büyüklüğü ile anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca, gözlem formları, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve program değerlendirme formları son değerlendirme aşamasında kullanılmıştır. Tüm bu formlar, öğrencilerin çatışma çözme becerilerindeki değişiklikleri göstermiş ve müdahalenin etkinliğini doğrulamıştır. Bu sonuçların kapsamlı analizi, müdahalenin çocuklar arasında şiddeti azaltma ve uzlaşmayı teşvik etme konusunda önemli bir etkisini vurgulamaktadır. Çalışma tamamlandıktan sonra, kontrol grubu ile 5 oturumluk bir barış eğitimi programı gerçekleştirilmiştir. Araştırma, barışçıl toplumsal etkileşimler için bir temel oluşturmak amacıyla barış eğitiminin önemini vurgulamakta ve eğitimcilerin bu programları öğrencilerinin özel ihtiyaçlarına ve bağlamlarına göre uyarlamalarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt and evaluate the impact of UNESCO's“Learning to Live Together”peace education program on the conflict resolution skills of 4th grade students in Sakarya, Türkiye, one of the cities that receives a high number of refugees. An explanatory mixed-method research design was utilized to reach this aim. A needs analysis was conducted to understand the needs and issues at the refugee-receiving school. The program, translated and adapted to the Turkish context by considering the specific needs of the refugee-receiving school, aimed to develop reconciliation, and conflict resolution skills, thereby contributing to a peaceful school environment. A 2x3 quasi-experimental method was used to test the effectiveness of the program on 4th grade students for the pilot implementation phase involving an experimental group (n=22) and one control group (n=21), with pre and post-assessments conducted using the Conflict Resolution Skills Scale, program evaluation form, observation form, and semi-structured interviews. The results indicated that the intervention and the control group did not differ significantly before the implementation of the program. After the implementation, the results demonstrated a significant difference between pretest and posttest scores of reaching the reconciliation subscale, resort to violence, and total score with large effect sizes in the intervention group. In addition, post-assessment observation forms, semi-structured interviews, and program evaluation forms were employed. These tools collectively indicated behavioral changes in children, further confirming the effectiveness of the intervention. The comprehensive analysis of these results highlights the intervention's significant impact on reducing violence and promoting reconciliation among children. After the study was completed, a 5-session peace education program was implemented to the control group. The research underscores the importance of peace education programs to build a foundation for peaceful societal interactions, recommending that educators tailor these programs to their student's specific needs and contexts.