An evaluation of recent Russo-Turkish relations in terms of military expenditures & engagements: An Ardl approach
Son dönemdeki Rus-Türk ilişkilerinin askeri harcamalar ve angajmanlar açısından değerlendirilmesi: Ardl yaklaşımı
- Tez No: 889954
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF CERGİBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Econometrics, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Saldırgan realizm teorisine göre devletler, güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için giderek daha fazla silahlanma yarışına girmektedirler. Silahlanma yarışı da askeri harcamaların artmasına neden olmaktadır. Bu araştırmada soğuk savaş sonrası Rusya ile Türkiye arasındaki ilişki askeri-ekonomik açıdan incelenmiş, bu ilişkinin rekabetçi mi yoksa işbirlikçi bir temelde mi kurulduğu sorusu üzerinde durulmuştur. Çalışmada ayrıca iki ülke arasındaki askeri harcamalar ve angajmanlar da değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden Rusya-Ukrayna savaşına kadar geçen zaman diliminde Türkiye ve Rusya'nın askeri harcamaları ve karşılıklı angajmanları dikkate alınarak, ekonometrik bir yöntem olan ARDL yaklaşımı kullanılarak Türk-Rus ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikle Türk-Rus ilişkileri tarihsel bir perspektiften incelenmekte ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bazı işbirliği alanlarının arttığına dikkat çekilmektedir. İşbirliği alanlarının artmasına rağmen, 2014 yılında Kırım'ın ilhakı sonrasında Türkiye ile Rusya arasındaki rekabetin özellikle Libya, Kafkasya ve Suriye'de arttığı belirtilmiştir. Çalışmanın sonunda Türk-Rus ilişkilerinin kendine özgü doğası doğrulanmış; Türkiye ve Rusya'nın son dönemde Libya, Suriye ve Kafkasya'daki angajmanlarının farklı dönemlerde de olsa askeri harcamalarını etkilediği tespit edilmiştir. Türkiye ve Rusya'nın askeri harcamalarının uzun vadede birbirini etkilediği görülmüştür. Ayrıca Türkiye'nin NATO'daki benzersiz ve kendine özgü rolü de teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the theory of offensive realism, states increasingly engage in an arms race to meet their security needs. Thus, the arms race leads to increased military spending. In this research, the post-Cold War relationship between Russia and Turkiye was studied from a military- economic perspective, with a particular emphasis on the question of whether this relationship was founded on a competitive or collaborative basis. The study also evaluated military expenditures and engagements between the two countries. In this study, an attempt has been made to explain Turkish-Russian relations using the ARDL approach, which is an econometric method, taking into account the military expenditures of Turkiye and Russia and their mutual involvement in the time period from the downfall of the Soviet Union to the Russian-Ukrainian war. First, Turkish relations are examined from a historical perspective and it is noted that some areas of cooperation emerged with the downfall of the Soviets. Although areas of cooperation increased, it is noted that competition between Turkiye and Russia increased, especially in Libya, the Caucasus and Syria after annexation of Crimea in 2014. At the end of the study, the specific nature of the Turkish-Russian relations was confirmed; it was found that the recent engagements of Turkiye and Russia in Libya, Syria and the Caucasus have affected their military expenditures, albeit at different time periods. It has been observed that the military expenditures of Turkiye and Russia have an impact on each other in the long run. Also, Turkiye's unique and specific role in NATO is confirmed.