The factors leading to a surge in electric vehicle sales: A panel data analysis for OECD countries
Elektrikli araç satışlarının artmasına yol açan faktörler: OECD ülkeleri için bir panel veri analizi
- Tez No: 889956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez sosyoekonomik ve diğer faktörlerin elektrikli araç satışları üzerine olan etkisini 2010-2022 yılları arasında 23 OECD ülkesi için panel veri analizi uygulayarak incelemeyi amaçlamaktadır. Panel veri analizini sabit etkiler modeli için uyguladıktan sonra, araştırmamızı endojenite ihtimali altında inceleyebilmek için tek adımlı fark GMM ve sistem GMM teknikleri ile genişletiyoruz. Fark GMM tahminine göre, elektrikli araç satışlarının ilk gecikmeli değişkeninin, şarj istasyonları sayısının ilk gecikmeli değişkeninin, kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ve okul yılları değişkeninin elektrikli araç satışları üzerine olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu görmekteyiz. Sonuçlar gösteriyor ki bu faktörler arasında elektrikli araca sahip olmada en yüksek etkiye sahip değişken okul yıllarıdır. Daha dar bir zaman aralığını kapsayan geçmiş çalışmaların aksine, petrol fiyatları da dahil diğer değişkenlerin elektrikli araç satışları üzerine istatistiki olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadıkları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize the determinants of Electric Vehicle (EV) sales incorporating socioeconomic and other factors through a panel data analysis covering 23 OECD countries over the period from 2010 to 2022. After using panel data analysis for the Fixed Effects model, we extend our study through a one-step difference Generalized Method of Moments (GMM) and system GMM techniques to analyze the data under the possibility of the presence of endogeneity. We show that the first lag of EV sales, the number of charging stations from the previous year, GDP per capita and years of schooling have positive and significant effects on EV sales based on difference GMM estimation. The findings indicate that years of schooling is the most influential factor in the adoption of EVs. It is also revealed that the other variables have no statistically significant effect on EV sales including oil prices, unlike the studies that cover a shorter period of time.