Financial analysis of commercial banks in east Africa Stock Exchange Markets
Doğu Afrika Menkul Kıymetler Borsasındaki ticari bankaların finansal analizi
- Tez No: 889963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Doğu Afrika Menkul Kıymetler Borsası piyasalarındaki ticari bankaların mali analizi, bölgenin bankacılık sektörünü şekillendiren temel performans göstergeleri ve eğilimlerin ayrıntılı bir incelemesini sunmaktadır. Analistler, kârlılık, likidite, varlık kalitesi ve sermaye yeterliliği gibi ölçümlerin titiz bir şekilde değerlendirilmesi yoluyla bu kurumların genel sağlığı ve dayanıklılığı hakkında fikir sahibi oluyor. Doğu Afrika pazarlarında ticari bankalar ekonomik koşullar, düzenleyici çerçeveler ve teknolojik gelişmeler gibi faktörlerden etkilenen farklı performanslar sergiliyor. Kârlılık, Doğu Afrika borsalarında faaliyet gösteren ticari bankaların başarısını değerlendirmede kritik bir ölçüt olarak ortaya çıkıyor. Verimli operasyonlara, çeşitlendirilmiş gelir akışlarına ve ihtiyatlı risk yönetimi uygulamalarına sahip bankalar, daha güçlü kârlılık ölçütleri sergileme eğilimindedir. Tersine, takipteki krediler, likidite kısıtlamaları ve makroekonomik istikrarsızlık gibi zorluklar bazı bankaların karlılığını olumsuz yönde etkileyebilir. Dahası, fintech girişimlerinin ortaya çıkışı ve değişen tüketici tercihleri ile karakterize edilen rekabet ortamı, ticari bankalar arasında karlılıklarını korumak ve artırmak için stratejik adaptasyonu ve yenilikçiliği zorunlu kılmaktadır. Sonuç olarak, EASE'deki ticari bankaların mali analizi, onların performans, istikrar ve risk yönetimi uygulamalarına ilişkin içgörüleri ortaya koymaktadır. Bazı bankalar güçlü mali performans ve sağlam risk yönetimi çerçeveleri sergilerken, diğerleri varlık kalitesinde bozulma veya sermaye yeterliliği endişeleri gibi zorluklarla karşı karşıya kalabilir. Genel olarak bu analiz, yatırımcılara, düzenleyicilere ve paydaşlara Doğu Afrika Menkul Kıymetler Borsası piyasalarında faaliyet gösteren ticari bankalar hakkında bilinçli kararlar almaları için değerli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
The financial analysis of commercial banks within the East Africa Stock Exchange markets offers a detailed examination of key performance indicators and trends shaping the region's banking sector. Through rigorous assessment of metrics such as profitability, liquidity, asset quality, and capital adequacy, analysts gain insights into the overall health and resilience of these institutions. Across the East African markets, commercial banks exhibit diverse performances influenced by factors including economic conditions, regulatory frameworks, and technological advancements. Profitability emerges as a critical metric in evaluating the success of commercial banks operating within the East African stock exchange markets. Banks with efficient operations, diversified revenue streams, and prudent risk management practices tend to demonstrate stronger profitability metrics. Conversely, challenges such as nonperforming loans, liquidity constraints, and macroeconomic instability can impact profitability negatively for some banks. Moreover, the competitive landscape, characterized by the emergence of fintech startups and changing consumer preferences, necessitates strategic adaptation and innovation among commercial banks to maintain and enhance their profitability. In conclusion, the financial analysis of commercial banks in the EASE reveals insights into their performance, stability, and risk management practices. While some banks demonstrate strong financial performance and robust risk management frameworks, others may face challenges such as asset quality deterioration or capital adequacy concerns. Overall, this analysis provides valuable information for investors, regulators, and stakeholders to make informed decisions regarding commercial banks operating in the East Africa Stock Exchange markets.