A comparative analysis of Syrian and Venezuelan migrant employment in the informal markets of Türkiye and Colombia
Türkiye ve Kolombiya'nın kayıt dışı piyasalarındaki Suriyeli ve Venezuelalı göçmen istihdamının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 889964
  2. Yazar: ELİF İPEK ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kayıt dışı ekonomi, göçmenlerin geçim kaynaklarını güvence altına almaları için önemli bir seçenektir. Bu nedenle ülkeler kayıtlı (resmi) ekonomiye katılımı artırmak ve göçmen işçilerin haklarını korumak için onlara çalışma izni hakkı tanımaktadır. Bu tez, Türkiye ve Kolombiya'daki kayıt dışı piyasalarda Suriyeli ve Venezuelalı göçmen istihdamının karşılaştırmalı bir analizini yapmakta ve çalışma izni hakkı verilmiş olmasına rağmen bu göçmen gruplarındaki yaygın kayıt dışı istihdamın nedenlerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenleri daha anlaşılır kılabilmek adına bu kitlesel akınların hangi sebeplerden kaynaklandığına, ev sahibi ülkelerin bu göçmen gruplarına sağladığı geçici koruma statüsü ile çalışma hakkı düzenlemelerine ve bu ülkelerin kayıt dışı ekonomi yapılarına çalışmada yer verilmiştir. İkincil veri analizi ve karşılaştırmalı vaka çalışması metotlarını kullanan araştırma, ampirik verileri teorik perspektifler ışığında incelemektedir. Göçmenlerin çoğunlukla ev sahibi ülkelerin kayıt dışı sektörlerinde yer almalarının nedenleri kayıt dışı ekonomiye ilişkin Yapısalcı, Hukukçu ve Gönüllülük teorileri perspektifinden değerlendirilmiştir. Bu tez, Suriyeli ve Venezüellalı zorunlu göçmenlerin Türkiye ve Kolombiya'daki kayıt dışı işgücü piyasasına önemli ölçüde katılımının, devletin bu göçmenler arasındaki kayıt dışı istihdamı yönetme yaklaşımından etkilenen faktörlerin karmaşık bir etkileşimine atfedilebileceğini ileri sürmektedir. Yapısalcı, Hukukçu ve Gönüllülük düşünce ekollerinin bakış açılarını kullanarak, devlet altyapısını, külfetli bürokratik düzenlemeleri ve zorunlu göçmenleri kayıt dışı istihdama yönlendiren devlet kaynaklı koşulları göz önüne almakta ve devletin rolünün öneminin altını çizmektedir. Kayıt dışı istihdamın sunduğu esnek çalışma saatleri, beraberinde getirdiği risklere ve kırılganlıklara rağmen bu tercihin yapılmasındaki en önemli faktördür. Türkiye'deki yasal düzenlemelerin Kolombiya'ya kıyasla daha katı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The informal economy is an important option for migrants to secure their means of livelihood. Therefore, countries employ work permits to increase engagement in formal markets and protect rights of migrant workers. This dissertation conducts a comparative analysis of Syrian and Venezuelan migrant employment in the informal markets in Türkiye and Colombia, aiming to understand the prevalence of informality despite granted work permits. The reasons behind these population movements, the temporary protection status and work permits provided by the host countries, and the informal economy structures of Türkiye and Colombia are discussed. Utilizing secondary data analysis and a comparative case study method, the research integrates theoretical perspectives on informal economy with empirical evidence. The reasons of prevalence in the informal sectors are evaluated from the perspectives of Structuralist, Legalist, and Voluntarist theories. This dissertation posits that the substantial engagement of Syrian and Venezuelan forced migrants in the informal labor market in Türkiye and Colombia can be attributed to a complex interplay of factors influenced by the state's approach to managing informal employment among these forced migrants. Utilizing perspectives from the Structuralist, Legalist, and Voluntarist schools of thought, it contends that deficient state infrastructure, overly burdensome regulations, and state-induced circumstances driving forced migrants towards informal employment highlight the critical impact of the state's role. Despite the risks and vulnerabilities of informal employment, flexibility of working hours is the most significant factor directing employees to the informal market. This research concludes that legal regulations in Türkiye are stricter compared to Colombia.