Examining the relationships between first-order, second-order barriers and digital competence of early childhood educators
Erken çocukluk e itimcilerinin birinci derece, ikinci derece engeller ve dijital yetkinlikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 889968
  2. Yazar: BEGÜM CANASLAN AKYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEVİMLİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışma, algılanan birinci dereceden engeller (erişim ve destek; kapı bekçileri), ikinci dereceden engeller (öğretmenlerin dijital teknolojiyi kullanmaya yönelik engelleri ve tutumları) ve erken çocukluk eğitimcilerinin dijital yeterlilikleri arasındaki ilişki ile ikinci dereceden engellerin birinci dereceden ve dijital yeterlilik arasındaki ilişkiye aracılık edip etmediğini incelemiştir. Çalışmada Türkiye'deki erken çocukluk eğitimcilerinin (EÇE) dijital yeterlilik düzeyleri de belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki, Eğitimcilerin Dijital Yetkinliği (DigCompEdu) Çerçevesine dayalı bir model test edilerek incelenmiştir. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma korelasyonel bir çalışma olarak tasarlanmış ve veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz, birinci dereceden engeller arasında, kapı bekçisi engeli, en çok etkiye sahip olan faktör, ile EÇE'lerin dijital yetkinliği arasında pozitif bir ilişki olduğunu, diğer yandan erişim ve destek engelinin negatif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. İkinci dereceden engeller arasında, dijital teknolojiyi kullanmaya yönelik tutumlar pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahipken, öğretmen engelleri EÇE'lerin dijital yeterliliği ile negatif ve anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Ayrıca, ikinci dereceden engeller, birinci dereceden engeller ile EÇE'lerin dijital yetkinliği arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Türk EÇE'lerin dijital yetkinlik seviyesi ise B1 (bütünleştirici) seviyesine uygun olarak genel olarak orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları ışığında, okul liderlerinin, politika yapıcıların ve/veya diğer paydaşların dijital teknolojiye yönelik tutumları, öğretmen engellerini ve erişim ve destek engellerini azaltmaları ve ayrıca erken çocukluk eğitimcilerinin dijital yeterliliklerini geliştirmek için eğitim planı geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examined the relationship among perceived first-order barriers (access and support; gatekeepers), second-order barriers (teachers' inhibitions and attitudes towards digital technology) and early childhood educators' digital competence, as well as whether the second-order barriers mediated the relationship among first-order barriers and digital competence. Additionally, early childhood educators' (ECEs) digital competence level was identified. The relationship between the variables was examined by testing a model based on the Digital Competence of Educators (DigCompEdu) Framework. To achieve these objectives, the study was designed as a correlational study and data were collected through an online questionnaire. The collected data was analyzed using structural equation modeling (SEM). The statistical analysis showed that among the first-order barriers, there was a positive relationship between gatekeeper barrier which is the most salient factor and ECEs' digital competence, on the other hand, access and support barrier has negative relationship. Moreover, among second-order barriers, attitudes towards using digital technology have a positive and significant relationship while teacher inhibitions have a negative and significant relationship with ECEs' digital competence. Also, second-order barriers mediate the relationship between first-order barriers and digital competence of ECEs. Moreover, the results indicate that Turkish ECEs exhibit an overall moderate level of digital proficiency aligning with the B1 (integrator) level. In light of the study's findings, it is recommended that school leaders, policymakers, and other stakeholders reduce teacher inhibitions and access and support barriers while increasing positive attitudes toward digital technology. To achieve these goals, a training plan should be developed to improve early childhood educators' digital competence.