Impacts of construction boom in Ankara within the watermetabolism framework
Su metabolizmasi çerçevesinde inşaat sektörünün Ankara'daki etkileri
  1. Tez No: 889969
  2. Yazar: GÖKSU CAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Ankara su metabolizmasındaki kopuşu, özellikle son 24 yıldaki inşaat sektöründeki genişlemenin etkilerini araştırarak ele aldı. Çalışmada, Marx'ın kentleşme ve tarımdaki değişiklikleri göstermek için kullandığı ―Metabolik Yarık‖ kavramına örnekler su ve kent kullanılarak gösterildi. Kent metabolizması ve çevre sosyolojisi kavramları temel olarak alınarak, kent ve doğa arasındaki ilişki diyalektik bir biçimde ele alındı Bu ilişki birbirlerini iki yönlü olarak etkileyen, dönüştüren ve biçim veren organizmaların ilişkisi olarak ele alındı. Kent de başlı başına girdi ve çıktılarıyla, kendi işleyişleri olan, sermaye, emek ve doğayı içeren, adeta yaşayan bir metabolizma olarak incelendi. Bu sayede, kentin doğa üzerine yayılması, plansız inşaatlar ve doğaya olan müdahale birden fazla düzeyde araştırmaya açık hale geldi. Bu müdahaleyi suya olan etkileri üzerinden, ancak sadece suya bağlı kalmadan araştırmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the rift in the water metabolism of Ankara by examining the construction boom focusing mostly on the last 24 years. During this study, the metabolic rift, previously used by Marx to show changes in agriculture and urbanization, will be shown with various examples. Main theoretical framework will be urban metabolism and environmental sociology to understand the relationship between urban and nature as a social process, each affecting each other and in a dialectical relationship. We will try to create a framework that understands the city as a metabolic formation, with inflows and outflows of materials including capital, labor, and nature. This framework will help to discuss the impacts of urban sprawl and unplanned construction on more than one level on water. Water will be understood as both a variable and determinant; as a dependent being impacted by anything, and as a powerful resource shaping lands and everyday life.