Blokzincir tabanlı kariyer bilgi sistemi modeli
Blockchain based career information system model
- Tez No: 889989
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsan kaynaklarının işe alım süreçlerinde belirli bir iş ilanında aranılan pozisyon için alanında yetkin ve iş ile ilgili en uygun nitelikteki adayı eşleştirmek oldukça zorlu bir süreçtir. Artan nüfus ile birlikte yükseköğretim mezunu kişi sayılarındaki artış bu alandaki rekabeti giderek artırmaktadır. Dijitalleşmenin yaygınlaşması ile birlikte gelişen istihdam süreçlerinin günümüzde halen şeffaflık, güven ve merkeziyetsizlik özelliklerini sağlamada yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu çalışma ile birlikte mevcut sorunların önüne geçebilecek blok zinciri tabanlı kariyer bilgi sistemi modeli önerilmektedir. Akıllı sözleşmeler kullanılarak merkezi olmayan, güvenilir ve izlenebilir yapıda tasarlanan uygulama, belirli bir standardı olmayan kariyer bilgi sistemlerimlerini otomatize etmeyi ve belirli bir iş akışı getirmeyi amaçlamaktadır. İşe alım süreçlerinde yer alan tüm ana paydaşları içeren sistemde kişilerin beyanı yerine uygulama üzerinden paydaşlar tarafından doğrulanan özgeçmiş bilgileri ile daha adil işe alım adımlarının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Ethereum blok zinciri ağı kullanılarak tasarlanan sistemin mimari modeli, sözde kodları, iş akışı, akıllı sözleşme testleri ve web ara yüzleri detaylı olarak açıklanmakla birlikte paydaşlar arasındaki bilgi akışı sıra diyagramları ile tarif edilmiştir. Ethereum ağında kullanılan Metamask doğrulamasına ek olarak sistem içerisinde özelleşmiş olarak geliştirilen kimliklendirme ve yetkilendirme alt yapısı ile sadece yetkili paydaşların işlem yapabilmesine izin verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recruitment processes of human resources, it is a very challenging process to match the most competent and qualified candidate for the position sought in a particular job advertisement. The increase in the number of higher education graduates along with the growing population increases the competition in this field. It is seen that the employment processes that have developed with the spread of digitalization are still insufficient to provide transparency, trust and decentralization. This study proposes a blockchain-based career information system model that can overcome the existing problems. The application, which is designed in a decentralized, reliable and traceable structure using smart contracts, aims to automate career information systems that do not have a specific standard and to bring a specific workflow. In the system, which includes all the main stakeholders involved in the recruitment processes, it is aimed to realize fairer recruitment steps with the resume information verified by the stakeholders through the application instead of the declaration of the individuals. The architectural model, pseudocode, workflow, smart contract tests and web interfaces of the system designed using the Ethereum blockchain network are explained in detail, and the information flow between stakeholders is described with sequence diagrams. In addition to the Metamask authentication used in the Ethereum network, only authorized stakeholders are allowed to make transactions with the identification and authorization infrastructure developed specially within the system.