Kamu zararı
Publi̇c loss
  1. Tez No: 889990
  2. Yazar: METİN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE OKAY TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Kamu zararı kavramı, mali hukukla idare hukukunun ilgi alanına giren genel bir tasnife konu kılınsa da son analizde zararın oluşma biçimi, idari sorumluluk rejimi ve dayanılan hukuksal gerekçeler dikkate alındığında kamu zararı geniş anlamda idare hukuku terimler dünyasının ve idarenin sorumluluk alanında cereyan eden işlemler dizisinin bir parçası durumundadır. Dolayısıyla kamu zararı hukuksal kaynakları, kamu görevlileri ve kamu otoritelerinin idari sorumluluk yüklenimi konularından bağımsız olarak idari otoriteye atfedilebilecek kamusal nitelikli bir olgudur. Bu yargı, hem idarenin maruz bırakıldığı mali nitelikli zararlar, hem de bizzat kendisinin sorumlu olduğu zararların tazmini açısından geçerlilik taşıyan geniş perspektifli bir yaklaşımı içerir. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda yer alan kamu zararı kavramı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda tanımlanan zarar türleri veya idari sorumluluk çerçevesinde üstlenilen zarar çeşitleri, idare hukuku kurallarının tatbik edildiği üst bir kavramsal bütünlüğü ifade etmektedir. Bu nedenle kamu zararının yalnızca mali hukuk boyutlu bir hukuksal içerik çerçevesinde kavranılması, hukuksal kapsam bakımından kuşatıcı yönü olmayan eksik bir anlatıma yol açar. Belirtilen handikabın giderilmesi ise kamu zararı konusunu ortaya çıkış kaynakları, sorumluluk esasları, zararın mahiyeti ve rücu gibi konular etrafında genel hukuksal birikimin ana yönlerini belirleyecek şekilde açıklamaktan geçmektedir. Başka bir anlatımla 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile idari sorumluluğa dayalı zarar kavramını, kişisel kusur ile idari makamların sorumluluk durumlarına bakılmaksızın tek bir hukuki formasyon bağlamında açıklayabilmek geçerli bir yöntemsel tercihe işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of public loss is subject to a general classification of interest in financial law and administrative law, in the final analysis, considering the manner of occurrence of the damage, the regime of administrative responsibility and the legal reasons based on it, public loss is the subject of a wide range of administrative law terms, part of the case. Therefore, public loss is a public phenomenon that can be attributed to administrative authority regardless of its legal sources, public officials and public authorities' responsibility for administrative responsibility. This jurisdiction encompasses a broad perspective, which is valid both in terms of the financial losses incurred by the administration and the compensation of damages for which it is personally responsible. 5018 numbered Public Financial Management and Control Law The concept of loss and the types of damages defined in the public Servants Law No. 657 or the types of damages undertaken within the framework of administrative responsibility represent a superior conceptual integrity to which the rules of administrative law apply. For this reason, understanding the public harm only within the framework of a legal dimension leads to an incomplete narrative which has no flanking aspect in terms of legal scope. The elimination of the mentioned handicap is to explain the issue of public loss in such a way as to determine the main aspects of general legal accumulation around issues such as sources of emergence, principles of responsibility, nature of recourse and recourse. in other words, the Public Financial Management and Control Law no. 5018 is able to explain the concept of loss based on administrative responsibility in the context of a single legal formation regardless of the personal defect and the responsibility of the administrative authorities.