Bir kamu çocuk hastanesinde çalışan hemşire ve ebelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama düzeyleri
Diagnosis levels of nurses and midwives working in a public children's hospital regarding symptoms and risks of child abuse and neglect
- Tez No: 890006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDE AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET BİR KAMU ÇOCUK HASTANESİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRE VE EBELERİN ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİNİN BELİRTİ VE RİSKLERİNİ TANILAMA DÜZEYLERİ Araştırma, hemşire ve ebelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışma, 15.01.2023-31.08.2023 tarihleri arasında İzmir S.B.Ü Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırma örneklemini, İzmir S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan tüm ebe ve hemşirelerden örneklem seçimi yapılmadan evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış olup araştırmaya katılmayı kabul eden ve alınma kriterlerini taşıyan 500 hemşire ve ebe oluşturmuştur. Araştırma verileri;“tanıtıcı bilgi formu”,“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanması Ölçeği- 'ÇİİBRTÖ' ”ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde student's t testi, ANOVA (post hoc: Bonferroni) testi, ki-kare testi ve korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Hemşire ve ebelerin“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanması Ölçeği”toplam puan ortalaması 3.84±0.42,“İstismarın Çocuk Üzerindeki Fiziksel Belirtileri”alt boyut puan ortalaması 3.98±0.38 ile en yüksek,“İstismar ve İhmalin Çocuktaki Davranışsal Belirtileri”alt boyut puan ortalaması 3.91±0.40,“İhmalin Çocuk Üzerindeki Belirtileri”alt boyut puan ortalaması 3.91±0.66,“İstismar ve İhmale Yatkın Ebeveyn Özellikleri”alt boyut puan ortalaması 3.62±0.66,“İstismar ve İhmale Yatkın Çocukların Özellikleri”alt boyut puan ortalaması 3.52±0.64 ile en düşük ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinde Ailesel Özellikler”alt boyut puan ortalaması 3.91±0.62 olarak bulunmuştur. Verilen verilere göre hemşire ve ebelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama konusunda yeterli bilgiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIAGNOSIS LEVELS OF NURSES AND MIDWIVES WORKING IN A PUBLIC CHILDREN'S HOSPITAL REGARDING SYMPTOMS AND RISKS OF CHILD ABUSE AND NEGLECT The study was conducted in a descriptive and cross-sectional fashion to determine the diagnosis levels of nurses and midwives working in a public children's hospital regarding symptoms and risks of child abuse and neglect. The study was conducted between 15.01.2023 and 31.08.2023 at Izmir S. B. U. Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital. The study sample consisted of 500 nurses and midwives who accepted to participate in the study and fulfilled the inclusion criteria and were selected from all nurses and midwives working in Izmir S.B.U. Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital. The study data were collected by using the“Introductory Data Form”and“Child Abuse and Neglect Symptoms and Risks Diagnosis Scale (CANSRDS)”. The Student's t-test, ANOVA (post-hoc: Bonferroni) Test, Chi-Square Test and Correlation Analysis Tests were used in the statistical evaluation of the data. The total mean score of the nurses and midwives on the Child Abuse and Neglect Symptoms and Risks Diagnosis Scale (CANSRDS) was found to be 3.84±0.42, the highest mean score for the“Physical Symptoms of Abuse on the Child”sub-dimension was 3.98±0.38, the mean score for the“Behavioral Symptoms of Abuse and Neglect on the Child”sub-dimension was 3.91±0.40, the mean score for the“Symptoms of Neglect on the Child”sub-dimension was 3.91±0.66, the mean score for the“Characteristics of Parents Who Are Prone to Abuse and Neglect”sub-dimension was 3.62±0.66, the lowest mean score for the“Characteristics of Children Prone to Abuse and Neglect”sub-dimension was 3.52±0.64, and the mean score for the“Family Characteristics in Child Abuse and Neglect”sub-dimension was 3.91±0.62. According to the data, it was concluded that nurses and midwives had sufficient knowledge to diagnose the symptoms and risks of child abuse and neglect.