Seyhan Baraj Gölü çevresindeki kil içeriği yüksek malzeme ile stoneware bünyelerin geliştirilmesi
Development of Stoneware Bodies with High Clay Content of Sedimental Material Around the Seyhan Barage Lake
  1. Tez No: 890005
  2. Yazar: ESRA NURTEN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS KILINÇ MİRDALI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada Adana ili, Seyhan Baraj Gölü çevresinden temin edilen kil içeriği yüksek malzemenin stoneware bünyede kullanım olanakları araştırılmıştır. Referans bir stoneware çamurunda bulunan iki ticari kilden biri seçilerek kilin reçete içerisindeki miktarı %10-100 oranında kademeli olarak azaltılmış, yerine reçetede azalan miktarı kadar Seyhan Baraj Gölü çevresinden temin edilen kil içeriği yüksek malzeme katkısı yapılarak, stoneware çamur reçetesinde kullanımına uygunluğu araştırılmıştır. Hazırlanan deney çamurları 1210℃'de 58 dakika süre ile endüstriyel koşullarda roller fırında pişirilmiştir. Ticari kilin azalan %'de miktarı kadar katkı oranları ile hazırlanan deney örneklerine % su emme, % pişme küçülmesi, mukavemet ve CIE L*a*b renk değerleri ölçüm testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak Seyhan Baraj Gölü çevresinden alınan kil içeriği yüksek malzeme oranının katkısı arttıkça % su emme değerlerinde düşüş, % pişme küçülme ve pişmiş mukavemet değerlerinde artış gözlemlenmiştir. Bünye renkleri katkı oranına bağlı olarak gri, açık gri ve bej olarak gözlemlenmiştir. Deneyler sonucunda ticari kil yerine Seyhan Baraj Gölü çevresinden temin edilen kil içeriği yüksek malzeme katkısı ile oluşturulan sanatsal çalışmalarda 1210℃'de herhangi bir probleme yol açmadan kullanılabileceği görülmüştür. Endüstriyel çalışmalarda ise ısıl deformasyon riski nedeniyle katkı oranı %50 üzerinde kontrollü kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the possibilities of using the material with high amount of clay content obtained from the vicinity of Seyhan Dam Lake in Adana province in stoneware were investigated. By selecting one of the two commercial clays in a reference stoneware mud, the amount of clay in the recipe was gradually reduced by 10-100 %, and the suitability of the material for use in the stoneware mud recipe was investigated by adding the material with high clay content obtained from the Seyhan Dam Lake environment in the amount of the decreasing ratio in the recipe. The prepared test clays were fired at 1210℃ for 58 minutes in a roller kiln under industrial conditions. Tests for % water absorption, % firing shrinkage, strength and CIE L*a*b color values of the test samples prepared with the additive ratios of commercial clay in decreasing % were performed. As a result, a decrease in the water absorption % values and an increase in the % firing shrinkage and fired strength values were observed as the increased additive ratio of the material with high amount of clay content taken from around Seyhan Dam Lake. The composition colors were observed as gray, light gray and beige depending on the amount of additive. As a result of the experiments, it was seen that it can be used without causing any problems at 1210℃ in artistic studies with clay from around Seyhan Dam Lake instead of commercial clay. In industrial works, the additive amount should be controlled above 50% due to the risk of thermal deformation.