Annelerde doğuma ilişkin travma algısının maternal bağlanmaya ilişkisi
- Tez No: 890023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışma annelerin doğuma ilişkin travma algısının maternal bağlanmayla ilişkisini belirlemek için yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliğinde olan bu çalışma Nisan-Haziran 2024 tarihler arasında 1-4 aylık bebeği olan annelerden toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini G*Power güç analiziyle hesaplanan 260 anne oluşturmuştur. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Travma Algısı Ölçeği”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”kullanılarak yüzyüze toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde, yüzde, frekans, ortalama Kurtosis ve Skewness kat sayıları, Bağımsız Gruplarda t Testi, Mann Whitney U Analizi, Varyans Analizi, Kruskall Wallis Analizi, Spearman Korelasyon Analizi, Cronbach α kat sayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan anneler Travma Algısı Ölçeğinden 106.42±10.5, Maternal Bağlanma Ölçeğinden ortalama 99.28±7.32 puan almışlardır. Katılımcıların doğumda algıladıkları travma ile maternal bağlanmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç: Annelerin doğumda yaşadığı travma algısı maternal bağlanmayı etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the relationship between mothers' perception of birth-related trauma and maternal attachment. Material and Methods: This descriptive and correlational study was conducted between April and June 2024, with mothers who had babies aged 1-4 months. The study sample consisted of 260 mothers calculated using G*Power power analysis. The data were collected face-to-face using the“Introductory Information Form,”“Trauma Perception Scale,”and“Maternal Bonding Scale.”In the evaluation of the data, percentage, frequency, mean Kurtosis and Skewness coefficients, Independent Groups t-Test, Mann Whitney U Analysis, Variance Analysis, Kruskal-Wallis Analysis, Spearman Correlation Analysis, and Cronbach's α coefficient were used. Results: The mothers who participated in the study scored an average of 106.42±10.5 on the Trauma Perception Scale and 99.28±7.32 on the Maternal Bonding Scale. There was no statistically significant relationship between the trauma perceived during birth and maternal bonding among the participants (p>0.05). Conclusion: The trauma or perception of trauma experienced by mothers during birth does not affect maternal attachment.