Kuşaklararası travmatik doğum algısının nullipar gebelerde doğum korkusu ve gebelik stresine etkisi
The effect of perception of intergenerational traumatic birth on fear of birth and pregnancy stress in nullipar pregnants
- Tez No: 688715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Araştırma nullipar gebelerde kuşaklararası travmatik doğum algısının doğum korkusu ve gebelik stresine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma Malatya il merkezinde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) Temmuz 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini belirlenen ASM'lere kayıtlı toplam 294 nullipar gebe ve bu gebelerin anneleri oluşturmuştur (N=588). Araştırmanın örneklemini 180 gebe ve 180 anne oluşturdu (n=360). Veriler, Kişisel Tanıtım Formu, TDAÖ, GSDÖ-36 ve W-DEQ A kullanılarak elde edildi. Bulgular: Gebelerin %37.8'inin annelerinin ise %33.9'unun“orta”düzeyde travmatik doğum algısına sahip olduğu saptandı. Gebelerin %66.7'sinin klinik düzeyde doğum korkusu yaşadığı tespit edildi. Gebelerin ortalamaya yakın düzeyde gebelik stresi yaşadığı (66.82 ± 24.38) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was done to determine the effect of intergenerational traumatic birth perception on fear of childbirth and pregnancy stress in nullipar pregnant women. Material and Method: The research was carried out at Family Health Centers in Malatya city center between July 2020 and August 2021. The population of the study consisted of a total of 294 nullipar pregnant women registered at the designated Family Health Centers and their mothers (N=588). The sample of the study consisted of 180 pregnant women and 180 mothers (n=360). Data were obtained by using the Self-Identification Form, TDAÖ, GSDÖ-36, and W-DEQ A. Results: 37.8% of the pregnant women and 33.9% of their mothers were found they had“medium”perception of traumatic birth. 66.7% of pregnant women were found they have clinical fear of childbirth. It was determined that pregnant women experienced pregnancy stress at a level close to the average (66.82 ± 24.38).