Yenilikçi iş davranışının örgütsel performansa etkisi: TR63 bölgesindeki lojistik işletmelerinde bir araştırma
The impact of innovative work behavior on organizational performance: A research in logistics enterprises in TR63 region
  1. Tez No: 890027
  2. Yazar: ELİFE NESİBE KEKEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SELİM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde küreselleşmeyle birlikte örgütler, rekabet avantajının sürdürülebilirliğini sağlamak, değişim gelişim içindeki teknoloji ve pazar koşullarına uyum gösterebilmek bunun yanı sıra yaşanan ekonomik sıkıntılarla baş edebilmek için çeşitli tedbirler almak ve yenilikçi faaliyetlerde bulunmak durumundadır. Yeniliğin öneminin giderek artması, örgüt içindeki konumunu da değiştirmektedir. Bu çalışmada, örgütlerde yer alan yenilikçi iş davranışının tanımı, aktif biçimde kullanılması ve ayrıca yenilikçi iş davranışının örgütsel performansa etkisi incelenmiştir. Örgütsel performans, örgütün hedeflerine ulaşma yeteneğini ifade eder. Maddi ve maddi olmayan kaynakların, örgütlerin yenilikçi iş davranışı geliştirmesinde önemli etkisi bulunduğu ifade edilmiştir. Araştırmanın verileri TR63 bölgesinde bulunan Kahramanmaraş ilinde lojistik alanında faaliyet gösteren işletmelerden toplanmıştır. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan bilgilere göre TR63 bölgesinde lojistik alanında faaliyet gösteren 752 adet işletme yer almaktadır. Veriler 255 işletmeden 190 çalışana hem mail gönderilerek hem de Kahramanmaraş'taki işletmelere yüz yüze gidilerek yapılan anket yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 26.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle güvenirlik analizi ve normallik testi yapılmış, ardından yenilikçi iş davranışı ve örgütsel performans ölçeklerinin demografik özellikler dikkate alınarak anlamlı bir farklılık ortaya koyup koymadığı T-Testi ve Anova Testi ile incelenmiştir. Korelasyon ve Regresyon Analizi yapılarak ise yenilikçi iş davranışı ve örgütsel performans arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki ortaya koyup koymadığı incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise araştırmacıların, lojistik sektöründeki işletmelerin ve konuyla ilgili politika geliştiricilerin kullanabilecekleri öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays with globalization, organizations have to take various measures and engage in innovative activities in order to ensure the sustainability of competitive advantage, to adapt to changing and developing technology and market conditions, as well as to cope with the economic difficulties experienced. The increasing importance of innovation also changes its position within the organization. In this study, the definition of innovative work behavior in organizations, its active use and also the effect of innovative work behavior on organizational performance were examined. Organizational performance refers to the ability of the organization to achieve its goals. It was stated that material and non-material resources have an important effect on the development of innovative work behavior in organizations. The data of the research was collected from businesses operating in the field of logistics, shipping and transportation in Kahramanmaraş province, located in the TR63 region. According to the information received from Kahramanmaraş Chamber of Commerce and Industry, there are 752 businesses operating in the field of logistics, shipping and transportation in the TR63 region. The data was collected through a survey conducted both by sending an e-mail to 190 employees from 255 businesses and by visiting the businesses in Kahramanmaraş face to face. The collected data were analyzed using the SPSS 26.0 statistical program. First of all, reliability analysis and normality test were performed, and then whether the innovative work behavior and organizational performance scales revealed a significant difference considering demographic characteristics was examined with T-Test and Anova Test. By conducting Correlation Analysis and Regression Analysis, it was examined whether there was a positive and significant relationship between innovative work behavior and organizational performance. The conclusion of the study includes recommendations that researchers, logistics, shipping and transportation sector businesses and policy developers can use.