Weibull-Üstel karma modeli: Deprem tekrarlama aralıklarının hesaplanması için yeni bir yaklaşım
Weibull-Exponential mixture model: A novel approach to predict the earthquake recurrence intervals
- Tez No: 890026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Depremlerin tekerrür periyotlarının tahmin edilmesi yer bilimleri açısından oldukça önemlidir. Bu tekerrür periyotlarının hesaplanmasında olasılık dağılımlarından yararlanılmaktadır. Yıkıcı depremler nadir olaylar olarak tanımlandığından bu verileri modelleyecek dağılımların kalın kuyruklu yapıya sahip olması ilgili verinin doğru modellenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada, Weibull-Üstel karma modeli geliştirilmiş olup Marmara Bölgesi için uygulama çalışması yapılmıştır. Geliştirilen modelin istatistiksel özellikleri kapsamlı bir şekilde ele alınmış olup parametre tahminlerine ilişkin benzetim çalışmasına yer verilmiştir. Weibull-Üstel karma modeli altında tekrarlama periyotları hesaplanmış ve Weibull dağılımları ile karşılaştırılmıştır. Önerilen modelin, Weibull tipi diğer dağılımlara göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Predicting the recurrence intervals of earthquakes is very important in terms of earth sciences. Probability distributions are used to calculate these recurrence intervals. Since destructive earthquakes are defined as rare events, it is important that the distributions to model these data sets have a thick-tailed structure in order to represent the relevant data correctly. In this study, the Weibull-Exponential mixture model is developed and an application study is conducted for the Marmara Region. The statistical properties of the developed model are discussed comprehensively and a simulation study regarding parameter estimates is included. Recurrence intervals are calculated under the Weibull-Exponential mixture model and compared with Weibull-type distributions. It has been observed that the proposed model gives better results than other Weibull type distributions.