Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2023 yılında yayınladığı Cuma hutbelerinin Din Sosyolojisi bağlamında toplumsal mesajlarının incelenmesi
Analyzing the social messages of the Friday sermons published by the Presidency of Religious Affairs in 2023 in the context of Sociology of Religion
- Tez No: 890056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İslam dininin ortaya çıkışından bugüne önemli bir ibadet olarak varlığını sürdüren cuma namazı Müslümanların haftalık toplanma günüdür. Cuma namazı ile birlikte yerine getirilen bir ibadet olan cuma hutbeleri toplumsal konuların ağırlıklı olarak işlendiği bir dini eğitim aracı olmuştur. Cuma hutbeleri günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sorumluluğunda olmakla birlikte birçok Müslümana hitap ederek geniş kitlelere ulaşmaktadır. Çalışmamıza din sosyolojisi ile giriş yapılmış dayanışma, yardımlaşma, toplum ahlakı, birlik, beraberlik gibi toplumsal konuların yoğun olarak işlendiği cuma hutbelerinin din sosyolojisi bakış açısı ile incelemesine yer verilmiştir. Özel olarak ise 2023 yılı cuma hutbeleri tek tek ele alınarak hutbelerin toplumsal mesajları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Friday prayer, which has been an important worship since the emergence of Islam, is the weekly gathering day of Muslims. Friday sermons, which are a prayer performed together with Friday prayers, have become a tool of religious education in which social issues are mainly discussed. Although Friday sermons are under the responsibility of the Presidency of Religious Affairs today, they reach large masses by addressing many Muslims. Our study was started with the sociology of religion, and the Friday sermons, in which social issues such as solidarity, cooperation, social morality, unity and togetherness are intensively discussed, are examined from the perspective of the sociology of religion. Specifically, the Friday sermons of 2023 were examined one by one and the social messages of the sermons were examined.