KOAH'ı olan bireylerde yaşam doyumu, bakım bağımlılığı ve öz bakım yöneti̇mi
Life satisfaction, care addiction, and self-care management in individuals with COPD
- Tez No: 890059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, KOAH'ı olan bi̇reylerde yaşam doyumu, bakım bağımlılığı ve öz bakım yöneti̇mi ile aralarındaki ilişki incelenmiştir. Yöntem: Araştırma 1 Ekim ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında bir üniversite ve bir şehir hastanesinin göğüs hastalıkları polikliniğinde yürütüldü. Araştırmaya 121 katılımcı dahil edildi. Veriler“Hasta Tanılama Formu”,“Yaşam Doyum Ölçeği”,“Bakım Bağımlılığı Ölçeği”ve“Kronik Hastalıklarda Öz Bakım Yönetimi Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: : In this study, an examination was made of the relation between life satisfaction, care dependency, and self-care management in individuals with COPD. Method: The research was conducted between 1 October and 31 December 2022 at a university and in the chest diseases outpatients' department of a city hospital, and 121 participants were included in the study. A Patient Description Form, the Life Satisfaction Scale, the Care Dependency Scale and the Self-Care Management in Chronic Illness Scale were used to collect data. In the analysis of data, descriptive statistical analyses, independent sample t test, one way variance analysis, correlation and regression analysis were used.