Argon lazer ile polimerize edilen kompozitlerin makaslama kuvvetlerine karşı direnci
The Resistance againts shear strength of composites polymerized with argon laser
  1. Tez No: 89007
  2. Yazar: BAHADIR KASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
80 ÖZET Argon Lazer ile Polimerize Edilen Kompozitlerin Makaslama Kuvvetlerine Karşı Direnci Son yıllarda Dişhekimliğinde üzerinde durulan en önemli konulardan biride estetiktir. Her geçen gün yeni dolgu materyalleri, bağlayıcı ajanlar ve alternatif polimerizasyon cihazları piyasaya sürülmektedir. Bu da araştırmacılara geniş bir perspektif sunmakta, inceleme ve araştırma imkanı sağlamaktadır. Estetik dolguların bağlanmaları sekonder çürük ve dolgunun tutuculuğu için önemlidir. Ayrıca bu materyallerde iyi bir polimerizasyon sağlanmalıdır. Polimerizasyonun kötü olması, bağlanmanın zayıflığı, artık monomerin ortaya çıkması ve ilerleyen zamanlarda lekelenmeye bağlı olarak estetik bozulmaya sebep olur. İyi bir polimerizasyondan materyalin içeriği haricinde, polimerizasyon için kullanılan cihazlarda sorumludur. Bu çalışmanın amacı; kompozit rezin materyallerinin ve poliasit modifıye kompozit rezinin, görünür ışık veya Argon lazer ile polimerizasyonu sonucu makaslama kuvvetlerine karşı dirençlerinin incelenmesidir. Bu in vitro çalışmada; 40 adet insan premolar dişi kullanıldı. Diş kronlarının 1/3 kısmı elmas fıssür frez ile kesildi ve dişler rastgele 4 gruba ayrıldı. 1. GRUP: Daha önceden hazırlanan dentin yüzeylerine Optibond bağlayıcı ajanı sürülüp 20 sn tungsten görünür ışık ile polimerize edildi. Daha sonra 2 mmx5 mm'lik kompozit materyali Herculite XRVIerin 40 sn süre de tungsten halojen lamba ile polimerizasyonları sağlandı. 2. GRUP: Bu grupta dentin yüzeyine uygulanan bağlayıcı ajan optibond 5 sn süre ile Argon lazer polimerizasyonuna tabi tutulduktan sonra; 2 mmx5 mm çapındaki kompozit materyali Herculite XRVin 10 sn Argon lazer ile polimerizasyonu sağlandı.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY The Resistance Against Shear Strength of Composites Polymerized with Argon Laser Aesthetic has always been of interest during recent years in dentistry. Newer filling materials, bonding agents and alternative curing devices are being introduced, to the market recently. This improvement leads the researchers for a wider perspective and the opportunity for examination The adhesion of aesthetic filling materials to the dental tissues is important regarding the retention of the filling and secondary caries. Moreover, well-cure must be achieved while using these materials. Insufficient curing leads to inadequate bonding, released residual monomer, discoloration and concomitantly to the corruption of the aesthetics. Beside the contents of the material, the visible light curing unit is also responsible for satisfactory curing. The aim of this study was examine the shear bond strength of composite resin and polyacid modified resin composite cured by visible light or Argon laser. In this in vitro study 40 human premolar teeth were used. 1/3 part of the crown were cut by using fissure diamond burs and the teeth were divided into four groups randomly. 1st group: Bonding agent (Optibond) was applied on dentin surfaces and photo cured for 20 seconds. Samples of composite resin material, Herculite XRV, (2mmx5mm) were photo cured for 40 seconds. 2nd group: Bonding agent (Optibond), was applied on dentin surfaces and cured by Argon laser for 5 seconds. Samples of composite resin material.Herculite XRV, (2mmx5mm) were cured by Argon laser for 10 seconds. 3rd group: Bonding agent (Tenure S) was applied on dentin surfaces and cured by visible light for 20 seconds. Samples of polyacid modified resin composite material, Geristore (2mmx5mm) were photo cured for 40 seconds. 4th group: Bonding agent (Tenure S) was applied on dentin surfaces and cured by Argon laser for 5 seconds. Samples of polyacid modified resin composite material, Geristore were cured by Argon laser for 10 seconds. T.c. YipaiiiEni î»m 'bokumahtasyoh merke83 The data were compared by ANOVA and Duncan test.