Ratlarda sipermetrin kaynaklı testis hasarı üzerine kuersetin'in koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of quercetin on cypermethrin-induced testicular damage in rats
- Tez No: 890074
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN AKSAKAL, PROF. DR. FATİH MEHMET KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan piretroid insektisit sipermetrinin (SMP) erkek ratların testislerinde oluşturduğu toksisiteye karşı kuersetinin (KUE) koruyucu etkileri oksidatif stres, endoplazmik retikulum stresi, inflamasyon ve apoptoz yolaklarının yanı sıra oksidatif DNA hasarı üzerinden araştırıldı. Yöntem: Çalışmada Sprague Dawley ratlara 28 gün boyunca 25 mg/kg dozda SPM uygulandı. Tedavi gruplarına ise SPM uygulamasından 30 dakika sonra 25 veya 50 mg/kg KUE oral yolla verildi. Çalışma sonunda dokularda biyokimyasal ve/veya moleküler metotlarla oksidatif stres, endoplazmik retikulum stresi, inflamasyon, apoptoz ve oksidatif DNA hasar belirteçleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmada SPM'nin MDA seviyelerini arttırdığı, SOD, KAT, GPx ve GSH aktivitelerini azalttığı, Nrf-2, HO-1 ve NQO1 genlerinin ekspresyonlarını aşağı yönlü düzenlendiği belirlendi. Öte yandan, KUE tedavisinin MDA seviyelerini azalttığı, GSH, SOD, KAT, GPx, Nrf-2, HO-1 ve NQO1 seviyelerini ise artırdığı tespit edildi. SPM'nin, MAPK14, NF-B, TNF-, IL-1, iNOS, COX-2, ATF-6, PERK, IRE1, GRP-78, Bax, Kaspaz-3 ve 8-OhDG'yi tetikleyerek Bcl-2'yi ise baskılayarak endoplazmik retikulum stresine, inflamasyona, apoptoza ve oksidatif DNA hasara yol açtığı görüldü. Öte yandan, KUE verilen ratların testis dokularında yukarıda sıralanan belirteçler tersine dönerek endoplazmik retikulum stresi, inflamasyon, apoptoz ve oksidatif DNA hasarının hafiflediği belirlendi. Sonuç: Sonuç olarak ratların testis dokularında SPM uygulaması sonrası oksidatif stresin, ER stresinin, inflamasyonun ve apoptozun tetiklenmesiyle toksikasyonun meydana geldiği, bununla birlikte toksikasyonun KUE tedavisi sonrası ilgili yolakların baskılanmasıyla hafiflediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the protective effects of quercetin (QUE) against testicular toxicity of the widely used pyrethroid insecticide cypermethrin (SPM) were investigated via oxidative stress, endoplasmic reticulum stress, inflammation and apoptosis pathways as well as oxidative DNA damage. Method: In the study, SPM was applied to Sprague Dawley rats at a dose of 25 mg/kg for 28 days. 25 or 50 mg/kg KUE was administered orally to the treatment groups 30 minutes after SPM application. At the end of the study, oxidative stress, endoplasmic reticulum stress, inflammation, apoptosis and oxidative DNA damage markers were analyzed in the tissues by biochemical and/or molecular methods. Findings: The data obtained at the end of the study showed that SPM increased MDA levels, decreased SOD, KAT, GPx and GSH levels, and down-regulated Nrf-2, HO-1 and NQO1 expressions. On the other hand, KUE treatment decreased MDA levels and increased GSH, SOD, KAT, GPx, Nrf-2, HO-1 and NQO1 levels. SPM triggered MAPK14, NF-B, TNF-, IL-1, iNOS, COX-2, ATF-6, PERK, IRE1, GRP-78, Bax, Caspase-3 and 8-OhDG and suppressed Bcl-2, causing endoplasmic reticulum stress, inflammation, apoptosis and oxidative DNA damage. However, these markers were reversed in the testicular tissues of rats given KUE, and endoplasmic reticulum stress, inflammation, apoptosis and oxidative DNA damage were alleviated. Results: As a result, it was observed that toxicity may occur by triggering oxidative stress, ER stress, inflammation and apoptosis after SPM application in the testicular tissues of rats, but toxicity may be alleviated by suppressing the relevant pathways after KUE treatment.