Etçi ve yumurtacı tavuklarda yumurta dış kalite özelliklerinin kuluçka özelliklerine etkisi
The effect of egg external quality traits on hatching results in broiler and layer chickens
  1. Tez No: 890085
  2. Yazar: FİLİZ GENÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF BOZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tez çalışmasının amacı dört farklı (iki yumurtacı + iki etçi) tavuk genotipinde yumurta kabuğu saydamlığı, yumurta ağırlığı ve şekil indeksine göre oluşturulan grupların yumurta kalite özellikleri, civciv kalite özellikleri ve kuluçka özellikleri üzerine etkilerini irdelemektir. Çalışmanın materyalini; 40-45 haftalık yaş aralığındaki Leghorn, Rhode Island Red, Ross 308 ve Anadolu-T genotiplerine ait sürülerden elde edilen 600'er yumurta (toplam 2400 yumurta) oluşturmuştur. Saydamlık skoru için ortam karartılarak yumurtalar ışığa küt ve sivri uç tarafından tutularak“1”,“2”,“3”ve“4”puan olarak opaktan saydama doğru skorlanmıştır. Yumurta ağırlık grupları her genotip için ortalama ağırlık ve altı“hafif”ve üstü“ağır”olacak şekilde yapılmıştır. Yumurta şekil indeksine göre her genotip için 3 eşit parçaya ayrılarak yumurtalar“sivri”,“orta”ve“yuvarlak”olacak şekilde sınıflandırılmış ve bunlara göre analizler yapılarak tablolar oluşturulmuştur. Tavuklarda genotiplere bağlı olarak, yumurta ağırlığının, kabuk kalınlığının, şekil indeksinin, kuluçka süresince yumurta ağırlık kaybının, kuluçka sonuçları ile civciv kalite özelliklerinin önemli derecede değişim gösterebileceği görülmektedir. Yumurta saydamlığına (opaklık) bağlı olarak, yumurta kabuk kalınlığı, civciv verimi, çıkış gücü ve kuluçka randımanının önemli derecede değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Tavukların yumurtacı ve etçi tip olmasına bağlı olarak, yumurta ağırlığı, şekil indeksi, , kuluçka süresince yumurta ağırlık kaybı, kuluçka sonuçları ve civciv kalite özelliklerinin önemli derecede değişim gösterdiği bulunmuştur. Yumurta ağırlığına bağlı olarak, kuluçka süresince yumurta ağırlık kaybı, şekil indeksi, civciv kalite özelliklerinin önemli derecede değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Yumurta şekil indeksine bağlı olarak, yumurta dış kalite, kuluçka sonuçları ve civciv kalite özelliklerinin değişim göstermediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, yumurta dış kalite özellikleri, kuluçka özellikleri ve civciv kalite özellikleri üzerine genotip, etçi veya yumurtacı tavuk tipi olması, kabuk saydamlığı ve yumurta ağırlığı etkili olmuştur. Bu özelliklerin yapılacak ıslah çalışmaları ve saha uygulamalarında dikkate alınması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the effects of groups created according to egg shell transparency, egg weight and shape index on egg quality traits, chick quality traits and incubation results in four different (two layer + two broiler) chicken genotypes. The material of the study; 600 eggs each (2400 eggs in total) obtained from flocks belonging to Leghorn, Rhode Island Red, Ross 308 and Anadolu-T genotypes between the ages of 40-45 weeks were created. For the transcluency score, the environment was darkened and the eggs were held to the light by the large and small ends and scored as“1”,“2”,“3”and“4”points from opaque to transcluency. Egg weight groups were made as the average weight and below for each genotype“light”and above“heavy”. According to the egg shape index, the eggs were divided into 3 equal parts for each genotype and the eggs were classified as“sharp”,“standard”and“round”, and tables were created by analyzing them accordingly. Depending on the genotypes in chickens, egg weight, shell thickness, shape index, egg weight loss during incubation, hatching results and chick quality traits can vary significantly. It had been determined that egg shell thickness, chick yield, hatchability of fertile egg and hatchability vary significantly depending on egg transcluency (opacity). It had been found that egg weight, shape index, egg weight loss during incubation, hatching results and chick quality characteristics vary significantly depending on whether the chickens were layer or broiler type. It had been determined that egg weight loss, shape index and chick quality characteristics vary significantly during incubation, depending on egg weight. It was determined that egg external quality, hatching results and chick quality characteristics did not change depending on the egg shape index. As a result, genotype, broiler or layer chicken type, shell transcluency and egg weight were effective on external egg quality characteristics, hatchability characteristics and chick quality characteristics. It is important to take these features into consideration in breeding and field studies.