Üniversite öğrencilerinde teknoloji bağımlılığı ile aleksitimi ve kısa semptom envanterinin incelenmesi
Investigation of technology addiction and alexithymia and brief symptom ınventory in university students
  1. Tez No: 890084
  2. Yazar: ŞAHİN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İLE ALEKSİTİMİ VE KISA SEMPTOM ENVANTERİNİN İNCELENMESİ Bu araştırma üniversite öğrencilerinde teknoloji bağımlılığının aleksitimi ve kısa semptom envanteriyle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişik arayıcı desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 güz yarıyılında Dicle Üniversitesine kayıtlı 31284 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi Epi İnfo programı ile %95 güven aralığı %5 hata payı ile 379 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırma toplam 379 öğrenci ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği (TBÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, ortalama, standart sapma ve Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis kullanılmıştır. Araştırmaya alınan değişkenler normal dağılım gösterdiğinden pearson korelasyon katsayısı ve çok değişkenli doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 22.49 ± 3.13 olup %43'ü erkek ve %57'si kadındır. Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği puan ortalaması 48.83 ± 15.76, Toronto Aleksitimi Ölçeği puan ortalaması 51.45 ± 9.4, Kısa Semptom Envanteri puan ortalaması ise 62.36 ± 42.06 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF TECHNOLOGY ADDICTION AND ALEXITHYMIA AND BRIEF SYMPTOM INVENTORY IN UNIVERSITY STUDENTS This study was conducted to examine the relationship between technology addiction and alexithymia and brief symptom inventory in university students. The research was conducted in a descriptive and correlational design. The population of the study consisted of 31284 students enrolled in Dicle University in the fall semester of 2023-2024. The sample of the study was determined as 379 students with 95% confidence interval and 5% margin of error with Epi Info program. The research was completed with a total of 379 students. Personal Information Form, Technology Addiction Scale (TAS), Toronto Alexithymia Scale (TAS) and Brief Symptom Inventory (BSI) were used to collect the data. Percentages, mean, standard deviation, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis were used to evaluate the data. Since the variables included in the study showed normal distribution, Pearson correlation coefficient and multivariate linear regression model were used. The mean age of the participants was 22.49 ± 3.13 years, 43% were male and 57% were female. The mean score of the Technology Addiction Scale was 48.83 ± 15.76, the mean score of the Toronto Alexithymia Scale was 51.45 ± 9.4, and the mean score of the Brief Symptom Inventory was 62.36 ± 42.06.