Investigation of the use of sulfur as an additive on asphalt properties
Sülfür katkısının asfalt bağlayıcı özelliklerine olan etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 890092
  2. Yazar: AMINA AYANO NEDISHO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tez, asfalt özelliklerini değiştirmek için kükürtün katkı maddesi olarak kullanılmasını incelemekte ve asfalt üretiminde enerji maliyetlerini karıştırma sıcaklıklarında azaltarak düşürmeyi amaçlamaktadır. Temel hedef, kirliliği en aza indirgeyerek çevre dostu bir yaklaşımı teşvik etmektir. Ayrıca, araştırma, gaz üretim rafinerilerinde oluşan fazla kükürtü kullanarak ekonomik asfalt çözümleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kaynakların çoğu kullanılmamaktadır. Petrol endüstrisinde artan atık kükürt üretimi göz önüne alındığında, çalışma, değerli, düşük maliyetli ve çevresel faydalar sağlayan malzemeler oluşturmada kükürtün potansiyelini kullanmanın zorunluluğunu vurgulamaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için sistematik bir yöntem izlenecektir. Kükürt katkılı asfalt örnekleri, 50-70 ve 70-100 penetrasyon değerlerine sahip iki farklı asfalt türü kullanılarak hazırlanacaktır. Bu örnekler,% 0 ila% 100 arasında değişen bir kükürt konsantrasyonu yelpazesini kapsayacaktır. Bu araştırma için seçilen cihaz Brookfield Rheometer Dv3T'dir. Viskozite, penetrasyon, yumuşama noktası ve dinamik kesme reometresi (DSR) ve bükülme kirişi reometresi (BBR) ölçümlerinin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere titiz test protokolleri uygulanacaktır. Bu kapsamlı yaklaşım, kükürt inkorporasyonunun çeşitli asfalt özelliklerini nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Bu da enerji verimli ve çevre dostu asfalt üretiminin optimize edilmesine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The research explores the utilization of sulfur as an additive to modify asphalt properties, aiming to reduce energy costs in asphalt production through a reduction in mixing temperatures. The primary goal is to foster an environmentally conscious approach, minimizing pollution. Additionally, the research seeks to develop economical asphalt solutions by utilizing the surplus sulfur generated in gas production refineries, where most of this resource remains unused. Against the backdrop of escalating waste sulfur production within the petroleum industry, the study emphasizes the imperative to harness sulfur's potential in creating valuable, low-cost, and environmentally beneficial materials. To achieve these objectives, a systematic methodology will be employed. Sulfur-extended asphalt samples will be prepared using two distinct types of asphalt, characterized by penetration values of 50-70 and 70-100. These samples will encompass a spectrum of sulfur concentrations ranging from 0% to 100%. The chosen instrument for this investigation is the Brookfield Rheometer Dv3T. Rigorous testing protocols will be executed, including assessments of viscosity, penetration, softening point, as well as dynamic shear rheometer (DSR) and bending beam rheometer (BBR) measurements. This comprehensive approach aims to provide a thorough understanding of how sulfur incorporation impacts various asphalt properties, contributing to the optimization of energy-efficient and environmentally conscious asphalt production.