Kasiyerlere ergonomi eğitimi ile birlikte verilen egzersizin ağrı ve çalışma performansı üzerine etkisi
The effect of exercise given to cashiers along with ergonomics training on pain and work performance
  1. Tez No: 890091
  2. Yazar: DEVRAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KASİYERLERE ERGONOMİ EĞİTİMİ İLE BİRLİKTE VERİLEN EGZERSİZİN AĞRI VE ÇALIŞMA PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmada amaç kasiyerlere ergonomi eğitimi ile birlikte verilen egzersizlerin etkinliğini incelemektir. Çalışmaya marketlerde kasiyerlik yapan 18-45 yaş aralığındaki 60 kişi dahil edildi. Katılımcılar basit zarf yöntemiyle randomize edilerek kontrol ve egzersiz grubu şeklinde iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubundaki kasiyerlere ergonomi eğitimi ile birlikte egzersiz verilirken, kontrol grubundaki kasiyerlere sadece ergonomi eğitimi verildi. Katılımcılar çalışma öncesi ve sonrasında; Görsel Analog Skalası, Bournemouth Boyun Ağrısı Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Hızlı Üst Ekstremite Değerlendirmesi, Mesleki Tükenmişlik Ölçeği ve Nordic Kas İskelet Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF EXERCİSE GİVEN TO CASHİERS ALONG WİTH ERGONOMİCS TRAİNİNG ON PAİN AND WORK PERFORMANCE The aim of this study was to examine the effectiveness of exercises given to cashiers together with ergonomics training. The study included 60 people between the ages of 18-45 who were cashiers in grocery stores. The participants were randomized into two groups: control and exercise group. Cashiers in the exercise group were given exercise with ergonomics training, while cashiers in the control group were given only ergonomics training. Participants were evaluated with Visual Analog Scale, Bournemouth Neck Pain Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index, Rapid Upper Extremity Assessment, Occupational Burnout Scale and Nordic Musculoskeletal Questionnaire before and after the study. Participants were evaluated with Visual Analogue Scale, Bournemouth Neck Pain Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index, Rapid Upper Extremity Assessment, Occupational Burnout Scale and Nordic Musculoskeletal Questionnaire before and after the study.