Şekerpancarı ıslahında hızlandırılmış ıslah yönteminin kullanılma potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the potential of using accelerated breeding method in sugar beet breeding
- Tez No: 890093
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Şeker elde etmek amacı ile şeker pancarı (Beta vulgaris var. saccharifera L.) ıslahı 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. Islah çalışmalarına başlandığında tahminen %6 civarında olduğu sanılan şeker oranı yürütülen ıslah çalışmaları ile günümüzde %24'lere kadar çıkarılmıştır. Şeker pancarı dünyada şeker üretiminin yaklaşık %35-40'ını karşılamakta, kalan diğer kısım ise şekerkamışından elde edilmektedir. Türkiye'de şekerpancarı tarımı yaklaşık 6000 köyde ve 500 bin çiftçi ailesi, diğer bir ifade ile 5 milyon insanın yanı sıra tarım, hayvancılık sanayi, et, süt, nakliye ve hizmet sektörü ile iç içe girmiş olması nedeni ile stratejik bir üründür. Şeker pancarı iki yıllık bir bitki olup birinci yıl kök gövde gelişimini tamamlamakta, ikinci yıl ise sapa kalkarak tohum bağlamaktadır. Generasyon süresinin uzun olması yeni çeşitlerin geliştirilmesini yavaşlatmaktadır. Bu çalışmanın şeker pancarında en uygun hızlandırılmış ıslah tekniğini belirleyerek generasyon süresini bir yılın altına indirmektir. Bu çalışma farklı ışık yoğunluğunda ve farklı aydınlanma süresinde (18, 20 ve 22 saat ışık) şeker pancarı bitkisini iki ay süre ile yetiştirerek kısa bir vernelizasyon süresinden (1, 1.5 ve 2 ay) sonra tohum elde etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sugar beet (Beta vulgaris var. saccharifera L.) breeding to obtain sugar has a history of 150 years. The sugar content, which was estimated to be around 6% at the beginning of the breeding studies, has been increased up to 24% today with the breeding studies carried out. Sugar beet meets approximately 35-40% of sugar production in the world and the remaining part is obtained from sugarcane. Sugar beet cultivation in Turkey is a strategic product as it is intertwined with agriculture, livestock industry, meat, milk, transportation and service sectors as well as 500 thousand farmer families in approximately 6000 villages, in other words 5 million people. Sugar beet is a two-year plant, completing root and stem development in the first year and setting seed with bolting in the second year. The long generation time slows down the development of new varieties. The aim of this study was to determine the most appropriate accelerated breeding technique in sugar beet and to reduce the generation time to less than one year. This study aimed to obtain seeds after a short vernalization period (1, 1.5 and 2 months) by growing sugar beet plants for two months at different light intensity and different illumination time (18, 20 and 22 hours light).