Writing assessment literacy of Turkish EFL teachers at tertiary level
Hazırlık okulu İngilizce öğretmenlerinin yazma değerlendirme okuryazarlığı
  1. Tez No: 890129
  2. Yazar: DOĞUKAN HAZAR ÖZÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yazma değerlendirmesi, öğretmenlerin mesleki yaşamlarında her zaman ölçmenin ve değerlendirmenin önemli bir bileşeni olmuştur ve iş yüklerinde önemli bir zaman alır. Ancak, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretim elemanlarının yazma değerlendirme okuryazarlığını araştıran çalışmaların sayısı azdır. Bu nedenle, bu çalışma, katılımcıların yazma değerlendirme inançlarını, stratejilerini, uygulamalarını ve bilgilerini, ayrıca yazma zorluklarını ve gelecekteki eğitim ihtiyaçlarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, 94 katılımcı Crusan ve diğerlerinden (2016) uyarlanan Yazma Değerlendirmesi Okuryazarlık Anketini kırk üç çoktan seçmeli soruyu ve 5'li Likert ölçeği maddelerini yanıtlayarak doldurmuştur. Ayrıca, on dört öğretim elemanı yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmıştır. Yakınsayan paralel tasarımı (Creswell, 2015) kullanan çalışma, katılımcıların WAL seviyelerine, uygulamalarına, stratejilerine ve bilgilerine yönelik karışık sonuçlar ortaya koymuştur. Nitel analiz ise, katılımcıların yazma değerlendirmesi konusunda farklı görüşlere sahip olduklarını ve farklı yazma uygulamalarına ve stratejilerine sahip olduklarını göstermiştir. Çalışma, katılımcıların gelecekte ne tür değerlendirme eğitimine ihtiyaçları olduğunu da ortaya koymuştur. Son olarak, çalışma pedagojik çıkarımlara, sınırlılıklara ve geleceğe yönelik önerilere yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Assessing writing has always been a major component of assessment in teachers' professional lives and takes up a major time on their workload. However, the number of studies which attempt to uncover the writing assessment literacy of Turkish EFL teachers is scarce. For this reason, the current study aimed to investigate the writing assessment beliefs, strategies, practices, and knowledge of Turkish EFL teachers at tertiary level as well as their writing challenges and future training needs. For this purpose, 94 participants completed the Writing Assessment Literacy Questionnaire, adapted from Crusan et al. (2016), answering forty-three multiple-choice questions and 5-item Likert-scale items. Also, fourteen teachers agreed to participate in the semi-structured interviews. Employing a convergent parallel design method (Creswell, 2015), the study revealed mixed results in terms of Turkish EFL teachers WAL beliefs, practices, strategies, and knowledge. On the other side, the qualitative analysis indicated that Turkish EFL teachers have differing beliefs in terms of writing assessment and that they employ a variety of writing practices and strategies. The study has also revealed what kind of future assessment training needs Turkish EFL teachers have. Finally, the study has laid out the pedagogical implications, the limitations, and suggestions for future studies.