Women's technology entrepreneurship in Türkiye: Challenges in accessing finance in the context of gender
Türkiye'de kadınların teknoloji girişimciliği: Finansmana erişim zorluklarının toplumsal cinsiyet bağlamında incelemesi
  1. Tez No: 890136
  2. Yazar: CANSU KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Sosyoloji, Economics, Finance, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de teknoloji sektöründe faaliyet gösteren kadınların girişimcilik deneyimlerini anlamak ve toplumsal cinsiyet kalıplarının kadınların teknoloji girişimciliğini özellikle finansmana erişim yönünden nasıl etkilediğini araştırmaktır. Araştırma; cinsiyete dayalı engel ve zorlukların, Türkiye'deki kadın teknoloji girişimcilerinin girişimlerini büyütmek için finansal kaynaklara, banka kredilerine, yatırıma ve sermayeye erişmelerini ciddi anlamda engellediğini savunmaktadır. Sosyal yaşamda var olan ve teknoloji girişimciliği ekosistemindeki kurumlarca yeniden üretilen ataerkil cinsiyet rolleri ve kalıpları, kadın girişimcilerin sermaye, finans ve iş bilgisi edinmelerinin önünde ek engeller oluşturabilmektedir. Bu engeller, yaş ve etnik köken gibi kesişen dezavantajlar ve ayrımcılıklar nedeniyle derinleşebilmektedir. Tez, temelde kadınların bireysel deneyimlerine ve o deneyimlere atfettikleri anlama odaklanan fenomenolojik araştırma yöntemi kullanmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'deki on altı kadın teknoloji girişimcisiyle derinlemesine görüşmeler yapılarak onların öznel deneyimleri ve dahil oldukları bağlamın keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu tez, Türkiye'de kadınların teknoloji girişimciliğini ve finansmana erişimlerini şekillendiren temel unsurları, cinsiyet karşılaştırmalarına girmeksizin kadınların doğrudan kişisel deneyimlerine odaklanarak ortaya çıkaran az sayıda çalışmadan biri olması sebebiyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore how women entrepreneurs experience entrepreneurship in the Turkish high technology sector, and how the gender arrangements affect women's technology entrepreneurship at the start-up and growth stages in terms of accessing finance. It is argued that women technology entrepreneurs in Türkiye face significant gender-based challenges that prevent them from accessing financial resources, bank loans, investment, and capital to develop their ventures. Patriarchal gender roles and related stereotypes that are perpetuated by the society and the institutions posited in the technology entrepreneurship ecosystem are likely to create additional barriers for women to acquire capital, finance, and business information. These barriers are often multiplied due to intersecting disadvantages and discriminations such as age and ethnicity. The thesis uses a phenomenological research approach focusing on exploring women's experiences and by understanding the meaning they attribute to those experiences. Interviews with a sample of sixteen Turkish female high technology entrepreneurs were conducted for in-depth investigation of their subjective experiences and the contexts in which these were situated. This thesis is one of the few extant studies demonstrating the major challenges that shape women's technological entrepreneurship in Türkiye both at start-up and at the growth stage, uncovering their personal gendered experiences rather than engaging with the male-female gender differences in the field.