Predicting mystical beliefs; the role of mentalization, immature defenses and intolerance of uncertainty
Mistik inanışların yordayıcıları; zihinselleştirme, olgunlaşmamış savunmalar ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün rolü
- Tez No: 890135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yeni Çağ İnanışları'nın psikolojik temellerinin daha iyi anlaşılması, bu inanışların dünya çapında artan çekiciliği göz önüne alındığında önemli görünüyor. Bu doğrultuda bu çalışma, Yeni Çağ İnanışlar'ını yordamada zihinselleştirmenin, olgunlaşmamış savunmaların ve belirsizliğe karşı hoşgörüsüzlüğün oynayabileceği rolleri araştırmayı amaçladı. Yaşları 19 ile 69 arasında (Ort. = 33.85, SD = 13.78) 351 katılımcıdan oluşan bir örneklemden veri toplamak için öz-bildirim ölçümleri kullanıldı. Çalışmada mevcut literatüre göre seçilen yordayıcı değişkenlerin incelenmesi amacıyla Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (IUS-12), Zihinselleştirme Ölçeği (MentS) ve Savunma Stilleri Anketi (DSQ) kullanılmıştır. Bulgular, seçilen yordayıcıların bazı boyutlarının Yeni Çağ İnanışları'na bağlılıkla bir ilişkisi olduğunu gösterdi. Yeni Çağ İnanışları Ölçeği'nin (NAB) bileşik puanları için ve alt ölçeklerinin her biri için ayrı regresyon modelleri hesaplandı. Öteki-ile-ilgili zihinselleştirme konusunda bir kapasiteye sahip olunmasının ve olgunlaşmamış savunmalardan yararlanılmasının, hem Yeni Çağ İnanışları bileşik puanı için hem de NAB'ın Maneviyatçılık ve Psişik Güçler alt ölçeği için yordayıcı rolleri saptanmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlüğün engelleyici kaygı boyutundan yüksek puan alınmasının, NAB'nin Eski Halk İnançları ve Geleceği Tahmin Etme alt ölçeğini yordadığı bulunmuştur. Seçilen yordayıcıların yanı sıra çeşitli demografik faktörlere ilişkin bilgiler de kontrol olarak toplanmıştır. Kontroller arasında ruh sağlığı tedavisi geçmişine sahip olmak, daha az eğitimli olmak, kendini kadın olarak tanımlamak, daha yaşlı olmak ve organize bir dine bağlı olmak, hesaplanan her model için temel olarak anlamlı yordayıcılar olarak öne çıkmışlarıdır. Son olarak, sonuçlar mevcut literatür ışığında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için önerilerle birlikte çalışmanın sınırlılıklarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
A better understanding of the psychological foundations of New Age Beliefs seems more important than ever, given their growing appeal among a variety of demographics across the globe. To that end, this study aimed at investigating the roles of mentalization, immature defenses, and intolerance of uncertainty might play in predicting New Age Beliefs. Self-report measures were used to gather data from a sample of 351 participants, ages 19 to 69 (M = 33.85, SD = 13.78). The Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12), the Mentalization Scale (MentS), and the Defense Style Questionnaire (DSQ) were used in the study to examine the predictor variables that were selected according to extant literature. The findings showed that some aspects of the selected psychological constructs indeed had a relationship with adherence to New Age Beliefs. Separate regression models were calculated for the compound scores of the New Age Beliefs Scale (NAB) and each of its subscales. Having a capacity for other-related mentalization and having a reliance on immature defenses predicted adherence to New Age Beliefs as a whole, and for the Spiritualism and Psychic Powers subscale of the NAB. Receiving high scores for the inhibitory anxiety aspect of intolerance of uncertainty was found to predict the Old Folks Beliefs and Predicting the Future subscale of the NAB. Alongside the selected predictors, information regarding several demographic factors were also gathered as controls. Among the controls, having a mental health treatment history, being less educated, identifying as female, being older and being affiliated with an organized religion were significant predictors as a baseline for each model that was calculated. Lastly, the results are discussed in light of existing literature and the limitations of the study was acknowledged alongside recommendations for future research.