A smart wristband connected mobile application for the management and machine learning based assesment of dementia symptoms
Demans semptom yönetimi için makine öğrenmesi tabanlı akıllı bileklik bağlantılı mobil uygulama
  1. Tez No: 890137
  2. Yazar: BARIŞ CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SÜZEK, PROF. DR. VEDAT SEMAİ BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doktora tezi kapsamında geliştirilecek bu mobil uygulamada; opsiyonel akıllı bileklik uygulamasıyla, hafif ve orta demans semptomları gösteren hastaların, doktor ve ona bakımla sorumlu kişiler tarafından anlık ve uzun vadeli hastalığı takip etmesini kolaylaştırarak bir yenilik sunmayı amaçlamaktadır. Telefon ve akıllı bileklik uygulaması ile toplanan adım, tansiyon, uyku ve hastanın aldığı ilaçlar gibi birçok sağlık verisinin makine öğrenmesi algoritmaları ile incelenmesiyle hastalık hakkında yeni özellikler bulmayı, ve bunu her kullanıcıya özel tavsiye olarak geçmeyi ve bu geribildirimlerle demansın ilerlemesini yavaşlamayı hedeflemektedir. Konuşma ve görüntü tanıma yapay zekâ fonksiyonlarıyla tüm bunları bir uygulamada toplayarak hastanın hayatını kolaylaştırmayı amaçlamakta, demansa yönelik basit oyun ve ilaç hatırlatmalarıyla kişinin hayat kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Hastalığın ilerleyişini takip için, mobil uygulamadan makine öğrenme algoritmaları ile konuşmadana MMSE tahmini yaparak toplanan verilerle korelasyonu yapmayı amaçlamaktadır. Bakımla sorumlu kişiler için hastanın kritik durumları için uyarılar vererek, hastaya doğru zamanda doğru müdahalenin yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobile application that will be developed as part of PhD Thesis, aims to - Monitor and predict dementia and other neurocognitive disorders in older adults with no symptoms or MCI using the convenience of a mobile application. - increase quality of the life of the patients by helping recognize, reminding pills, brain exercises via an easy-to-use, voice and image recognition enabled mobile application - share the vital mobile application statistics and health data of patient (via an optional smart wrist band) with registered caregiver(s) and medical staff - track the progress of dementia using patient's audio and predicting MMSE via machine learning models - collect statistics and health data of patients (who consent) and correlate with progression of the disease to come up with recommendations and findings. - Decrease the burden on health system and make it easier for patient and caregivers to intervene patient's treatment using notifications and feedback on collected data