Predictive factors of academic success of 2020s undergraduates in Türkiye
Türkiye'deki 2020 lisans öğrencilerinin akademik başarısını yordayan faktörler
  1. Tez No: 890148
  2. Yazar: HIDIR BAHADIR YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, demografik özellikler, psikolojik özellikler ve eğitim deneyimlerine vurgu yaparak, Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasında akademik başarı ve motivasyonun yordayıcılarını incelemektedir. Genel not ortalamasının cinsiyet, burs durumu, akademik seviye, bölüm seçimi ve bölümü çalışma isteği ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Kadın öğrenciler ve bursiyerler genellikle daha yüksek genel not ortalamalarına sahipken, birinci ve ikinci sınıf öğrencileri üst sınıf akranlarına göre daha başarılı olmuştur. Sözel bölüm öğrencileri, sayısal bölüm öğrencilerine kıyasla daha yüksek genel not ortalamalarına ulaşmıştır. Düzenli ders katılımı genel not ortalamasını olumlu yönde etkilerken, algılanan akademik zorluklar negatif bir etki yaratmış, bu da zor derslerin yarattığı stresin performansı engelleyebileceğini göstermektedir. Akademik ortamdan memnuniyet genel not ortalaması ile pozitif korelasyon göstermiş, bu da destekleyici bir akademik ortamın önemini vurgulamaktadır. İçsel motivasyon, özellikle başarma ve öğrenme arzusu, daha yüksek genel not ortalaması ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Merak ve kişisel hedeflerle motive olan öğrenciler akademik olarak daha başarılı olurken, motivasyon eksikliği genel not ortalamasını olumsuz etkilemiştir. Erteleyebilme daha yüksek akademik performansla ilişkili bulunmuş, uzun dönem hedefleri anlık ödüllerin önüne koyan öğrencilerin daha başarılı olduğunu göstermiştir. Engellenmeye tahammülsüzlük genel not ortalaması ile anlamlı bir korelasyon göstermemekle birlikte, akademik motivasyonla pozitif ilişkilendirilmiş, bu motive öğrencilerin akademik zorluklara daha duyarlı olabileceğini önermektedir. Ayrıca, kendini aşma ve değişime açıklık gibi değerlerin motivasyonun önemli yordayıcıları olduğunu tespit etmiştir. Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasında akademik performans ve motivasyonu etkileyen faktörlerin kapsamlı bir anlayışını sunmakta, yükseköğretim bağlamında öğrenci başarısını ve motivasyonunu artırmaya yönelik stratejiler geliştirmek için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the predictors of academic success and motivation among Turkish university students, emphasizing demographic characteristics, psychological constructs, and educational experiences. Significant findings reveal that GPA correlates with gender, scholarship status, academic level, major choice, and willingness to study the major. Female students and scholarship recipients generally had higher GPAs, and first- and second-year students outperformed their senior peers. Students in Arts and Humanities achieved higher GPAs than their STEM counterparts. Regular course attendance positively impacted GPA, whereas perceived academic challenges had a negative effect, suggesting stress from difficult coursework might hinder performance. Satisfaction with the academic environment positively correlated with GPA, underlining the importance of a supportive academic setting. Intrinsic motivation, particularly the desire to accomplish and learn, was strongly associated with a higher GPA. Students motivated by curiosity and personal goals excelled academically, whereas amotivation negatively affected GPA. The ability to delay gratification is also correlated with higher academic performance, indicating that students who prioritize long-term goals over immediate rewards achieve greater academic success. Although frustration discomfort did not significantly correlate with GPA, it was positively associated with academic motivation, suggesting that motivated students might experience greater sensitivity to academic challenges. The study also identified values such as self-transcendence and openness to change as significant predictors of academic motivation. These insights offer a comprehensive understanding of the factors influencing academic performance and motivation among Turkish university students, providing valuable information for developing strategies to enhance student success and motivation in higher education contexts.