Comparison of spillover from oil to agriculture and energy sector: pre- and post-covid
Petrolden tarım ve enerji sektörüne yayılmanın karşılaştırılması: Covid öncesi ve sonrası
- Tez No: 890149
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, petrol piyasasının çeşitli tarım (buğday, soya fasulyesi ve mısır) ve enerji emtiaları (metanol, benzin ve doğal gaz) üzerindeki yayılma etkilerini, covid'in bu dinamikler üzerindeki etkisine ve pandemi sırasında petrol şoklarının en çok hangi sektörü etkilediğine özellikle vurgu yaparak incelemektedir. Diebold ve Yilmaz (2009) modelini kullanarak, bu piyasalardaki bilgi aktarımının boyutunu değerlendirmek için 1 Ocak 2016'dan 8 Mayıs 2024'e kadar yukarıda bahsedilen emtiaların günlük fiyatlarını kullanarak bir yayılma endeksi oluşturduk. Bulgularımız, enerji için yayılma etkisinde Covid sonrası önemli bir artış olduğunu ve tarım sektörü için Covid öncesi zaten güçlü olan endeksin Covid sonrası azaldığını göstermektedir; bu da test edilen emtialar arasında artan karşılıklı bağlantı ve duyarlılığa ve enerji piyasalarının petrol şoklarına tarım sektöründen daha güçlü tepki verdiğine işaret etmektedir. Tarım sektörü için yayılma endeksi covid öncesi 0.1592 ile daha güçlü iken, covid sonrası 0.1372'ye düşerek daha zayıf bir karşılıklı bağımlılığı yansıtmıştır. Bununla birlikte, enerji sektörü Covid öncesi 0.0531'den başlayıp 0.0670'de sabitlenen ve Covid sonrası 0.1042'ye yükselen bir yayılma endeksi sergilemiştir. Analiz, petrol şoklarının enerji sektörü üzerinde petrolden daha az etkilenen tarım sektörüne kıyasla daha büyük bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, covid-19 pandemisinin petrol ve diğer emtialar arasındaki yayılma etkileşimleri üzerindeki önemli etkisine odaklanarak, emtia piyasalarının hassasiyetini ve hangi sektörün diğerine kıyasla en çok etkilendiğini vurgulamaktadır. Bulgular, benzeri görülmemiş aksaklıklar bağlamına odaklanarak petrol ve enerji sektörü ile petrol ve tarım sektörü arasındaki bağlantıların daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the spillover effects of the oil market on various agricultural (wheat, soybean, and corn) and energy commodities (methanol, gasoline, and natural gas), with a particular emphasis on the impact of covid on these dynamics and which sector oil shocks during the pandemic affect the most. Utilizing the Diebold and Yilmaz (2009) model, we created a spillover index utilizing daily prices of the aforementioned commodities from January 1, 2016, to May 8, 2024, to evaluate the extent of information transmission in these markets. Our findings show a considerable rise in spillover impact post-covid for energy and an already strong index for agricultural sector pre-covid which decreased post-covid, indicating increased interconnectivity and sensitivity among the tested commodities and energy markets responding to oil shocks stronger than the agricultural sector. Before covid, the spillover index for agricultural sector was stronger pre-covid of 0.1592 while post-covid, it decreased to 0.1372 reflecting a weaker interdependence. However, the energy sector displayed a pre-covid spillover index starting at 0.0531 and stabilizing at 0.0670 which increased to 0.1042 post-covid. Analysis reveals oil shocks have a greater impact on the energy industry than the agriculture sector which has less effect from oil. This study focuses on the significant influence of covid-19 pandemic on spillover interactions between oil and other commodities, highlighting the sensitivity of commodity markets and which sector is the most affected compared to the other one. Findings add to a deeper understanding of the linkages between oil and the energy sector and oil and the agriculture sector, with a focus on the context of unprecedented disruptions.