Fashioning provincial visibility: The cihanzade family's architectural patronage in the 18th century ottoman empire
Taşrada görünürlüğü sağlamak: 18. yüzyıl osmanlı imparatorluğunda cihanzade ailesinin mimari hamiliği
  1. Tez No: 890150
  2. Yazar: GÜL DENİZ KORKUSUZ NİŞANYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda mimari tarzda önemli bir değişim yaşandı; bu değişim, İstanbul'dan taşraya doğru bir hareketlilik ile kendini gösterdi. Bu dönemde, ayan olarak bilinen taşra yöneticilerinin yükselmesi, yerel mimari ve kültürün şekillendirilmesinde hayati bir rol oynadı. Bu tez, 18. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl başlarına kadar İzmir limanı yakınlarında hüküm süren, önemli bir ayan hanedanı olan Cihanzade ailesine odaklanmaktadır. Tez, ailenin bölgede neden kapsamlı bir mimari yapılaşma sürecine girdiğini ve geleneksel unsurlar ile kültürlerarası motifleri harmanlayan bir tarzı nasıl benimsediklerini incelemektedir. Sonuç olarak, diğer zenginlik ve statü göstergeleriyle birlikte, Cihanzade ailesinin mimari tercihlerinin, yer edinmeye çalıştıkları sosyo-politik sınıfı ve 18. yüzyılın değişen global dinamiklerini yansıttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, the Ottoman Empire experienced a significant shift in architectural style, with a movement from Istanbul to the provinces. The rise of provincial notables, known as ayans, played a crucial role in shaping the architectural and cultural landscapes of these localities during this period. This thesis focuses on the Cihanzade family, a prominent ayan lineage that governed near the port of Izmir from the mid 18th to early 19th centuries. It explores why the family embarked on extensive architectural patronage in the region, employing a style that blended traditional elements with cross-cultural motifs. The thesis concludes that, alongside other indicators of wealth and status, the Cihanzades' architectural choices reflected their socio-political ambitions and mirrored the shifting global dynamics of the 18th century.