Public education and the state: Policies of control in The Late Ottoman Empire (1869-1909)
Kamu eğitimi ve devlet: Son Dönem Osmanlı İmparatorluğu'nda kontrol politikaları (1869-1909)
- Tez No: 890151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA AKİLE ZORLU DURUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl Osmanlı eğitim modernleşmesi ve devlet reformunun önemli ancak ihmal edilmiş bir parçası olarak Tanzimat'tan II. Abdülhamid döneminin sonuna kadar kamu eğitimine uygulanan devlet kontrol politikalarını incelemektedir. Eğitimin kontrolüne ilişkin araştırma külliyatı, Tanzimat ve II. Abdülhamid dönemlerinde uygulanan eğitim denetimi çabalarını göz ardı etmekte ve onu dikkate değer olmayan bir konuma yerleştirmektedir. Neredeyse tüm araştırmacıların paylaştığı görüş birliğine göre, modern anlamda ilk denetim girişimleri, devletin denetimle ilgili çeşitli düzenlemeler yaptığı İkinci Meşrutiyet döneminde gerçekleşmiştir. Ayrıca ikincil literatüre göre Tanzimat ve Abdülhamid dönemleri, İkinci Meşrutiyet döneminde denetlenecek olan devlet okullarının“oluşum”yıllarıdır. Bu çalışma, eğitim denetimi konusunda mevcut literatürün paylaştığı fikir birliğine karşı çıkma ve belirtilen dönemlerde devlet okulları üzerinde yürütülen denetim politikalarını daha iyi anlamak için daha geniş bir bağlama oturtma çabasıdır. Bu doğrultuda, kontrol politikalarının nasıl geliştiğini ve dönüştüğünü analiz etmek için, çalışma eğitimin kontrolü sorununu Maarif-i Umumiye Nizâmnâmesi ile kontrolün çekirdek yapısının kurulduğu 1869'dan II. Abdülhamid döneminin sonu olan 1909'a kadar değerlendirecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze state policies of control applied to the Ottoman state schools from the Tanzimat to the end of the Hamidian period as an essential but neglected part of the 19th-century Ottoman educational modernization and state reform. The research corpus on the control of education in the Late Ottoman Emipre ignores the issue of the control of education during the Tanzimat and Hamidian periods and places it in an insignificant position. According to the consensus shared by almost all researchers, the first attempts at control in the modern sense took place during the Second Constitutional Era, when the state issued several regulations regarding control. In addition, according to the secondary literature, indicated eras the“formation”years of the state schools would be inspected during the Second Constitutional Era. This study is an attempt to challenge the consensus shared by the existing literature on control of education and to place it in a broader context in order to better understand the policies of control carried out on state schools during these periods. Accordingly, in order to achieve the main objective of the study, the dissertation will evaluate the problem of educational control from 1869, when the core structure of control was established with the Maârif-i Umumiyye Nizâmnâmesi (The Regulation of Public Education), to 1909, the end of the Hamidian rule.