Pamuk tohumu küspesinin tannik asit ve lignosülfanat ile muamelesinin koçlarda besin madde sindirilme derecesi ve rumende parçalanma özellikleri üzerine etkisi
The Effects of tannic acid and lignosulfonate treatments of cottonseed meal on the nutrient digestibility and rumen degratability characteristics in sheep
  1. Tez No: 89016
  2. Yazar: BERRİN GÜÇLÜ (KOCAOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
72 ÖZET v/ Pamuk Tohumu Küspesinin Tannik Asit ve Lignosülfonat ile Muamelesinin Koçlarda Besin Madde Sindirilme Derecesi ve Rumende Parçalanma Özellikleri Üzerine Etkisi Pamuk tohumu küspesinin farklı düzeylerde tannik asit ve lignosülfonat ile muamele edilmesinin koçlarda sindirilme derecesi ve rumende parçalanma özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma iki deneme halinde yürütülmüştür. Birinci denemede, 1.5 yaşlı, ortalama 66.5 kg canlı ağırlığında altı baş merinos ırkı koç kullanılmıştır. PTK % 0, 3, 6 ve 9 düzeyinde tannik asit, % 5 ve 10 düzeyinde lignosülfonat ile muamele edildikten sonra gübre toplama yöntemi ile besin madde sindirilme dereceleri belirlenmiştir. Her bir dönemin sonunda alman rumen sıvısında rumen pH'sı, toplam uçucu yağ asitleri ve amonyak azotu konsantrasyonu belirlendi. Pamuk tohumu küspesinin % 3, 6 ve 9 düzeyinde tannik asit ile muamele edilmesi in vivo ham besin madde sindirilme derecesini olumsuz yönde etkilemiştir ( p < 0.01 ). Küspenin % 5 ve 10 düzeyinde lignosülfonat ile muamelesi de ham protein sindirilme derecesinin azalmasına ( p < 0.01 ) yol açmıştır. Pamuk tohumu küspesinin % 6 ve 9 düzeyinde tannik asit ile muamelesi rumen sıvısı pH değerini etkilememiştir. Pamuk tohumu küspesinin % 5 ve 10 düzeyinde lignosülfonat ile muamelesi ise pH'da azalmaya ( p < 0.01 ) neden olmuştur. Yemlemeden sonraki 5 ve 7. saatlerde amonyak azotu ve toplam uçucu yağ asitleri değerleri lignosülfonat muameleleri ile artış gösterirken tannik asit düzeylerinden etkilenmemiştir. İkinci denemede rumen fıstülü açılmış 4 baş ergin merinos koçu kullanılarak küspe numunelerinin rumende kuru madde, organik madde ve ham protein parçalanma özellikleri tespit edilmiştir. Pamuk tohumu küspesi % 0, 3, 6, 9 ve 12 düzeyinde tannik asit, % 5 ve 10 düzeyinde lignosülfonat ile muamele edilmiştir.73 Rumende kuru madde, organik madde ve ham protein maksimum potansiyel parçalanma değeri % 3 ve 6 tannik asit muamelesi ile değişmezken, % 9 ve 12 tannik asit muamelesi ile yükselmiştir. Pamuk tohumu küspesinin % 10 düzeyinde lignosülfonat ile muamelesi de rumende ham protein maksimum potansiyel parçalanma değerini arttırmıştır. Rumende etkin ham protein parçalanma değeri ise pamuk tohumu küspesinin % 3, 6, 9 ve 12 düzeylerinde tannik asit, % 5 düzeyinde lignosülfonat muamelesi ile azalmıştır. Sonuç olarak pamuk tohumu küspesinin % 3, 6 ve 9 düzeylerinde tannik asit ve % 5, 10 düzeylerinde lignosülfonat ile muamele edilmesi in vivo ham protein sindirilme derecesini olumsuz yönde etkilediğinden pamuk tohumu küspesinin bu düzeylerde tannik asit ve lignosülfonat ile muamele edilerek kullanılmasının uygun olmayacağı kanısına varılmıştır. Anahtar sözcükler : Lignosülfonat, pamuk tohumu küspesi, rumen parçalanma özellikleri, sindirilme derecesi, tannik asit
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY- The Effects of Tannic Acid and Lignosulfonate Treatments of Cottonseed Meal on the Nutrient Digestibility and Rumen Degradability Characteristics in Sheep. This study was carried out in two seperate experiments to determine the effects of tannic acid and lignosulfonate treatments of cottonseed meal on the digestibility and rumen degradability characteristics in sheep. In the first experiment 6 merino rams aged 1.5 years and weighing 66.5 kg were used. Cottonseed meal was treated with 0, 3, 6 and 9 % tannic acid, 5 and 10 % lignosulfonate. Digestibility coefficients of crude nutrients were determined using faeces collection method. Rumen fluid was taken at the end of each period. Rumen pH, ammonia nitrogen and total volatile fatty acids were determined. Tannic acid treatments of cottonseed meal at the level of 3, 6 and 9 % didn't have positive effect on in vivo crude nutrient digestibility. Crude protein digestibility vales were decreased (p< 0.01) by the treatment of 5 and 10 % lignosulfonate of cottonseed meal. The tannic acid treatments of cottonseed meal at the level of 6 and 9 % didn't effect the rumen fluid pH value.