Adana yöresinde tropikal theileriosise karşı aşılanan sığırlar üzerinde saha çalışması
Field studies on the cattle vacinated against tropical theileriosis in the province of Adana
- Tez No: 89017
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİNÇER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
53 ÖZET Adana Yöresinde Tropikal Theileriosise Karşı Aşılanan Sığırlar Üzerinde Saha Çalışmaları Bu çalışma, Mart 1995 - Ağustos 1996 arasında, Adana'nın iki ilçesinde (Yüreğir ve Karataş) gerçekleştirildi. Meraya çıkarılan ve serolojik - mikroskobik olarak negatif bulunan sığırlar 0-1, 1-2, 2 yaş ve üzeri olmak üzere 3 yaş grubuna ayrıldı. Toplam 57 sığır (her yaş grubu için 19 sığır olmak üzere) Theileria annulata aşısı (Ankara, 10?) ile aşılandı, ve 19 sığır (her bir yaş grubu için 7, 6, 6 sığır olmak üzere) kontrol olarak bırakıldı. Aşılama sonrası 17, 42, 75, 105, 138, 165, 189, 228, 253, 292, 320, 343, 371, 427, 473. cü günlerde aşılı ve kontrol grubu sığırlardan kan serumu, perifer kan frotisi ve vektör keneler toplandı. Serum antikor yanıtı, T. annulata' mn piroplasm ve şizont antijenleri kullanılarak, indirek floresan antikor (İFA) testi ile tespit edildi. Testte, piroplasm için 1 :20 ve üzeri, şizont için ise 1 :40 ve üzeri pozitif kabul edildi. Kan frotileri, metanol içerisinde tespit edildikten sonra Giemsa solüsyonu (% 5) ile boyandı ve 200 mikroskop sahası T. annulata piroplasmlan yönünden muayene edildi. immunize edilen sığırların hepsi antikor oluşturdu. Antikorlar, 17. ci günden itibaren tespit edilmeye başlandı ve 189. cu güne kadar görülmeye devam etti. En yüksek antikor titreleri, şizont ve piroplasm için, sırasıyla 1:1280 ve 1:10240 düzeyinde, 42 ve 75. ci günlerde kaydedildi.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Field Studies on the Cattle Vaccinated Against Tropical Theileriosis in the Province of Adana This study was carried out in two districts (Yüreğir and Karataş) of Adana from March 1995 to August 1996. The cattle that were found to be negative serologically and microscobically and put out to pasture were divided into three age groups, such as 0-1, 1-2, and 2 years and above. A total of 57 eattle (in each age group had 19 cattle) were vaccinated Theileria annulata vaccine (Ankara, \Qp), and 19 cattle (7, 6, 6 cattle in each age group) were kept as control. On days 17, 42, 75, 105, 138, 165, 189, 228, 253, 292, 320, 343, 371, 427, and 473 rd post immunization blood sera, blood smears, and vector ticks were collected from all the vaccinated and control group cattle. Serum antibody response were determined by indirect fluorescent antibody test using the T. annulata schizont and the piroplasm antigens. In the test, the titer of 1 :20 and above for the piroplasm, and 1:40 and above for the shizont were considered to be positive. Blood smears were fixed in methanol and stained with Giemsa solution (5 % ), and 200 microscope fields examined for the presence of the T. annulata piroplasms. All the immunized cattle produced antibodies. Antibodies started to appear from day 17 post immunization and persisted until on day 189. The peak antibody titers 1:1280 and 1:10240 were recorded for the schizont and the piroplasms on days 42 and 75 respectively.