Fibromiyalji tanılı hastalarda beyin ağrı matriksinin volumetrik manyetik rezonans görüntülemesi
Magnetic resonance imaging of brain pain matrix in patients diagnosed with fibromyalgia
  1. Tez No: 890203
  2. Yazar: RODİ PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Fibromiyalji kronik bir ağrı sendromu olup, yaygın kas ve eklem ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ve duygudurum değişiklikleri gibi semptomlarla karakterizedir. Fibromiyaljinin nörobiyolojik temelleri ve ağrı deneyimindeki karmaşıklık, derinlemesine inceleme ve anlama gereksinimi doğurmuştur. Bu çalışmada, fibromiyalji hastalarının beyin yapılarında meydana gelen değişiklikleri anlamak ve ağrı deneyiminin biyopsikososyal etmenlerinin nörobiyolojik temellerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, 32 fibromiyalji hastası ile 31 sağlıklı kontrol grubu arasında yapılan MR görüntülemeleri kullanılarak, ağrı matriksi ve bilişsel komponent bölgelerinin analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, ağrı deneyiminin nörobiyolojik temellerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmuş ve ağrı algısının kompleks yapısını ortaya koymuştur. Fibromiyalji hastalarında beyin yapılarında meydana gelen değişiklikler belirlenmiş ve bu değişikliklerin ağrı algısıyla ilişkili olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, fibromiyalji hastalarında beyin volümetrik analizinde ortaya çıkan değişiklikleri inceleyerek, ağrı algısının nörobiyolojik temellerini anlamamıza ve hastalığın psikososyal etkilerini değerlendirmemize yardımcı olmuştur. Geriye dönük arşiv taraması ile elde edilen MR görüntülerinin kortikal kalınlık ve hacimsel analizi sonucunda, beyin beyaz madde, beyin omurilik sıvısı, serebellum, limbik sistem ve frontal bölge gibi önemli beyin yapılarında belirgin farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, fibromiyalji hastalarının beyinlerinde ağrı matriksi dahilindeki bölgelerde önemli yapısal değişiklikler gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, fibromiyalji hastalarında ağrı algısının biyopsikososyal bir perspektifte nasıl şekillendiği konusunda derinlemesine bir anlayış sağlamış ve nörobiyolojik temellere dayanan bulgular ilerideki çalışmalar için temel oluşturması amaçlanmıştır. Çalışmanın literatüre katkı sağlayarak, fibromiyalji hastalarının tedavisi ve ağrı yönetimi konusunda yeni yaklaşımların geliştirilmesine ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia is a chronic pain syndrome characterized by widespread muscle and joint pain, fatigue, sleep disturbances, and mood changes. The neurobiological foundations and complexity of pain experience in fibromyalgia necessitate in-depth investigation and understanding. This study aimed to understand the changes in brain structures in fibromyalgia patients and to explore the neurobiological underpinnings of the biopsychosocial factors influencing pain experience. In this study, MR imaging of 32 fibromyalgia patients and 31 healthy controls was analyzed, focusing on the pain matrix and cognitive component regions. These analyses provided a better understanding of the neurobiological foundations of pain experience and revealed the complex nature of pain perception. Changes in brain structures in fibromyalgia patients were identified and observed to be related to pain perception. The results helped us understand the neurobiological foundations of pain perception in fibromyalgia patients and evaluate the psychosocial effects of the disease by examining the volumetric changes in the brain. Retrospective analysis of MR images revealed significant differences in key brain structures, including white matter, cerebrospinal fluid, cerebellum, limbic system, and frontal region. Additionally, significant structural changes were observed in regions within the pain matrix of fibromyalgia patients' brains. These findings offered a comprehensive understanding of how pain perception is shaped from a biopsychosocial perspective in fibromyalgia patients. The neurobiological insights gained from this study provide a crucial foundation for future research. It is anticipated that this study will contribute to the literature and shed light on new approaches to treatment and pain management for fibromyalgia patients.