Kadın portrelerinde saklı bastırılmış ifadelerin sanatsal izdüşümleri
Artistic projections of repressed expressions hidden in women portraits
  1. Tez No: 890204
  2. Yazar: SEMRA ÇELİK AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tarih boyunca kadın portreleri erkek egemen dilin ürettiği söylem üzerinden ve çoğunlukla erkekler tarafından üretilmiştir. Bu söyleme bakıldığında gözlemlenen unsur kadın imgesindeki bastırılmışlıktır. Bu bastırılmışlık kadının toplumdaki yeri ve öneminden bağımsız düşünülemez. Kadına şiddet olgusu farklı kültür ve zaman dilimlerinde form değiştirerek varlığını sürdürmektedir. Kadın var olan toplumsal baskının etkisiyle kendini saklamak ve gizlemek zorunda kalmıştır. "Kadın Portrelerinde Saklı Bastırılmış İfadelerin Sanatsal İzdüşümleri'' adlı bu araştırmada, bastırılmış kadın kimliğini konu alan eserler üzerinden, toplumsal baskıya uğramış, hüzünlü ve karamsar kadınların portreleri özelinde incelenmiştir. Konu ile ilgili rastgele seçilen örnekler üzerinden kadın portrelerinde saklı bastırılmış ifadelerin analiz edilmesi amaçlanmış olup bu çözümlemeler ışığında elde edilen verilerin özgün yapıtlarla dışa vurulması hedeflenmiştir. Araştırma ile ilgili bilgiler, yazılı ve görsel literatür taraması aracılığıyla toplanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, toplanan bilgi, belge ve veriler betimsel yöntem kullanılarak analiz edilmiş ve yapıtlar bu bağlamda irdelenmiştir. Kadın portrelerinde saklı bastırılmış kadın kimliğini konu alan sanatçılara ait yapıtlardan elde edilen verilerin içerik analizleri yapılmış ve yorumlanmıştır. Kadın portrelerinde saklı bastırılmış ifadelerin sanatsal izdüşümlerini konu alan kapsamlı bir araştırma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle yapılan bu çalışma literatür adına önem içermektedir. Ayrıca özgün çalışmaların sanat literatürüne kazandırılacak olmasından dolayı da ayrı bir önem içerir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, portraits of women have been produced through the discourse produced by male-dominated language and mostly by men. The element observed in this discourse is the suppression in the image of women. This suppression cannot be considered independent from the place and importance of women in society. The phenomenon of violence against women continues its existence by changing its form in different cultures and time periods. Women have had to hide and conceal themselves under the influence of existing social pressure. In this research titled“Artistic Projections of Suppressed Expressions Hidden in Women's Portraits”, it is analysed through the portraits of sad and pessimistic women who have been subjected to social pressure through the works on the subject of suppressed female identity. It is aimed to analyse the repressed expressions hidden in women's portraits through randomly selected examples on the subject, and it is aimed to express the data obtained in the light of these analyses with original works. The information related to the research was collected through written and visual literature review. The qualitative research method was used in this study and the information, documents and data collected were analysed using the descriptive method and the works were examined in this context. The content analyses of the data obtained from the works of artists who deal with the suppressed female identity hidden in women's portraits were analysed and interpreted. It was determined that there is no comprehensive research on the artistic projections of repressed expressions hidden in women's portraits.