Halkalı esterlerin organokatalitik halka açılma polimerizasyonu
Organocatalytic ring-opening polymerization of cyclic esters
- Tez No: 890223
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak biyobozunur polimerlerden biri olan poli(L-laktid) (PLLA) homopolimeri 1,5,7-triazabisiklo[4.4.0]dek-5-en (TBD) organokatalizörü varlığında farklı alkol başlatıcılar (metanol, etanol, npropanol, ipropanol, benzil alkol, propargil alkol) kullanılarak halka açılma polimerizasyonu ile oda sıcaklığında 5 dakikalık reaksiyon süresinde sentezlenerek başlatıcılardaki farklı sübstitüye grupların (alifatik, alkin ve aromatik) PLLA homopolimerlerinin molekül ağırlıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca npropanol ve ipropanol başlatıcıları ile farklı sürelerde (1, 5 ve 30 dakika) reaksiyon kinetiği incelenerek reaksiyon süresinin polimerizasyon hızı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen PLLA homopolimerlerinin karakterizasyonu spektroskopik olarak nükleer manyetik rezonans spektroskopisi (NMR), fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektrometresi (ATR-FTIR) ve kromatografik olarak ise jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İkinci çalışmada ise PLA'nın yapısal anologu olan 3-etil-6-propil-1,4-dioksan-2,5-dion (propil etil glikolid (PEG)) ve 3-bütil-6-etil-1,4-dioksan-2,5-dion (bütil etil glikolid (BEG)) monomerleri α-hidroksi asitlerden yola çıkılarak 2 basamakta sentezlenmiştir. Organokatalizörler varlığında (1,5,7-triazabisiklo[4.4.0]dek-5-en (TBD), 7-metil-1,5,7-triazabisiklo[4.4.0]dek-5-en (MTBD) 1,8-diazabisiklo[5.4.0]-undek-7-en (DBU), 1,5-diazabisiklo[4.3.0]non-5-en (DBN)) Vitamin E TPGS makro başlatıcısı ile halka açılma polimerizasyonu ile oda sıcaklığında 5 dakikalık reaksiyon süresinde biyobozunur ve biyouyumlu olabilme potansiyeli taşıyan PPEG-TPGS ve PBEG-TPGS kopolimerlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen kopolimerlerin karakterizasyonu NMR, ATR-FTIR, GPC, DSC ve TGA yöntemleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, poly(L-lactide) (PLLA) homopolymer, which is one of the biodegradable polymers, was firstly prepared by using different alcohol initiators (methanol, ethanol, npropanol, isopropanol, benzyl alcohol, propargyl alcohol) in the presence of 1,5,7-triazabicyclo[4.4. 0]dec-5-ene (TBD) organocatalyst were synthesized by ring opening polymerization in a reaction time of 5 min at room temperature, and the effect of different substituted groups (aliphatic, alkyne and aromatic) in the initiators on the molecular weights of PLLA homopolymers was investigated. In addition, reaction kinetics with isopropanol and npropanol initiators at different times (1, 5 and 30 min) were investigated, and the effect of reaction time on the polymerization rate was evaluated. The PLLA homopolymers obtained were characterized spectroscopically by nuclear magnetic resonance spectroscopy (NMR), fourier transform infrared spectrometry (ATR-FTIR) and chromatographically by gel permeation chromatography (GPC). In the second study, the synthesis of 3-ethyl-6-propyl-1,4-dioxane-2,5-dione (propyl ethyl glycolide (PEG)) and 3-butyl-6-ethyl-1,4-dioxane-2,5-dione (butyl ethyl glycolide (BEG)) monomers, which are structural anologues of PLA, were synthesized in 2 steps starting from α-hydroxy acids. In the presence of organocatalysts (1,5,7-triazabicyclo[4.4.0]dec-5-en (TBD), 7-methyl-1,5,7-triazabicyclo[4.4.0]dec-5-en (MTBD) 1,8-diazabicyclo[5.4.0]-undek-7-en (DBU), 1,5-diazabicyclo[4.3. 0]non-5-en (DBN)) PPEG-TPGS and PBEG-TPGS copolymers, which have the potential to be biodegradable and biocompatible, were synthesized in 5 minutes reaction time by ring opening polymerization with Vitamin E TPGS macro-initiator. The synthesized copolymers were characterized using NMR, ATR-FTIR, GPC, DSC and TGA methods.