Orta anadolu Erken Tunç Çağı kültürleri içerisinde Harhar Deresi yerleşimi
Harhar Deresi settlement in the Early Bronze Age cultures of Central Anatolia
- Tez No: 890242
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Ankara-Niğde Otoyol Projesi, ÇSED (Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme) çalışmalarında tespit edilen Harhar Deresi Yerleşimi Orta Anadolu'da Erken Tunç Çağı II (MÖ 2700-2400) Erken Tunç Çağı II zamansal sürecinde var olmuş kırsal nitelikler gösteren tek tabakalı bir yerleşimdir. Orta Anadolu'da özellikle de Ankara kültür bölgesi için önemli bir yerleşim alanıdır. Harhar Deresi'nde 2018-2019 yıllarında gerçekleştirilen kurtarma kazılarından elde edilen Erken Tunç Çağı arkeolojik materyalleri kümülatif olarak değerlendirilerek Harhar Deresi Yerleşimi'nin kronolojisi ortaya konmuştur. Açığa çıkarılan materyallerin göreceli olarak değerlendirilmesi sonucunda Harhar Deresi Yerleşimi'nin Erken Tunç Çağı II (MÖ 2700-2400) zamansal süreci içerisinde iskan edildiği belirlenmiştir. Zorunlu bir alt yapı projesi çerçevesinde tespit edilen küçük ölçekli, kırsal özellikleriyle ön planda olan Harhar Deresi Yerleşimi, yüzey araştırmalarında tespit edilen diğer kırsal yerleşimlerden farklı olarak tüm mimari özelliklerinin ve buluntuların tanımlanabileceği şekilde açığa çıkarılmıştır. Harhar Deresi ölçeği bakımından küçük bir yerleşim olsa da açığa çıkarılan mimarisi ve küçük buluntuları ile Orta Anadolu Erken Tunç Çağı kırsal yerleşimlerinin tanımlanabilmesi ve bir literatür oluşturması bakımından önemlidir. Şimdiye kadar sadece yüzey araştırmalarında tespit edilebilen kırsal yerleşimler, Harhar Deresi'ndeki mimari yapı ve planlar ile Orta Anadolu Erken Tunç Çağı kırsal yerleşim modelinin ortaya çıkarılması için başlangıç olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The Harhar Deresi Settlement, identified during the Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) studies of the Ankara-Niğde Motorway Project, is a single-layer settlement exhibiting rural characteristics that existed during the Early Bronze Age II (2700-2400 BC) in Central Anatolia. This settlement is particularly significant for the Ankara cultural region in Central Anatolia. Archaeological materials from the Early Bronze Age, obtained from the rescue excavations conducted at Harhar Deresi in 2018-2019, have been cumulatively evaluated to establish the chronology of the Harhar Deresi Settlement. The relative evaluation of the uncovered materials indicates that the Harhar Deresi Settlement was inhabited during the Early Bronze Age II (2700-2400 BC). This small-scale settlement, identified within the framework of a mandatory infrastructure project, stands out for its rural characteristics and has been fully uncovered in such a way that all architectural features and findings can be identified. Despite its small scale, the Harhar Deresi Settlement is significant for defining rural settlements of the Early Bronze Age in Central Anatolia and for contributing to the literature. Until now, rural settlements could only be identified through surface surveys; the architectural structures and plans found at Harhar Deresi can serve as a starting point for unveiling the rural settlement model of the Early Bronze Age in Central Anatolia.