MÖ 3. binyıldan Hellenistik dönemin sonuna kadar Doğu Karadeniz'den Orta Anadolu'ya bağlanan yol güzergahları
BC 3. road routes connecting from the Eastern Black Sea to Central Anatolia from the Millennium to the end of the Hellenistic period
  1. Tez No: 948562
  2. Yazar: ZEYNEP BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Doğu Karadeniz ile Orta Anadolu arasında yer alan, farklı dönemlerde çeşitli toplumlar tarafından kullanılmış doğal ve yapay güzergâhları ele almaktadır. Bu araştırma söz konusu güzergâhların ticari, kültürel ve jeopolitik önemini inceleyerek yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Bu güzergâhlar sayesinde çevresindeki bölgeler arasında da kültürel alışverişi sağlanmıştır. Ticaret yollarının yanı sıra bölgedeki zengin yeraltı ve yer üstü kaynakları önemli bir gelir kaynağı oluşturmuştur. Elde edilen veriler dönem içerisinde kullanılan yolların belirlenmesinde olanak sağlamıştır. Böylelikle farklı toplumların sahip olduğu kültürler ile bölgeler arası yapılan ticaretler sayesinde yayılım göstermiştir. Çalışma da önce bölgenin konumu ele alınacak, ardından tarihsel süreçte yolların gelişimi incelenecektir. Bu çalışma, ticaret yollarının ekonomik ve kültürel etkileşimdeki rolünü ortaya koymayı hedeflemiştir. Tez toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde bölgelerin coğrafi yapısı, tarihi coğrafyası hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Erken Tunç Çağı'nda kullanılan özellikle MÖ. III. Binyıldan itibaren tercih edilen yol güzergâhları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise MÖ. II. binyılda Asur Ticaret Kolonileri ile başlayıp Hellenistik Dönemin sonuna kadar kullanılan yollar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research deals with the natural and artificial routes between the Eastern Black Sea and Central Anatolia, which were used by various societies in different periods. This research aims to present a new perspective by examining the commercial, cultural and geopolitical importance of these routes. Thanks to these routes, cultural exchange has been ensured between the surrounding regions. In addition to the trade routes, the rich underground and aboveground resources in the region have created an important source of income. Thus, it has spread thanks to the cultures of different societies and the trade between regions. In the study, the location of the region will be discussed first, and then the development of roads in the historical process will be examined. This study aimed to reveal the role of trade routes in economic and cultural interaction. The thesis consists of four chapters in total. In the first and second parts, information about the geographical structure and historical geography of the regions was tried to be given. In the third part, it is used in the Early Bronze Age, especially BC. From the III millennium onwards, the preferred road routes were emphasized. In the fourth part, BC. Starting with the Assyrian Trade Colonies in the second millennium and the roads used until the end of the Hellenistic Period, the focus was on the roads.