The impact of bacillus megaterium var. Phosphaticum and kitchen waste compost on the chemical and biological properties of 2 different type of soil in spinach cultivation
Bacillus megaterium var. Phosphaticum ve mutfak atığı kompostunun ıspanak yetiştirilen iki farklı toprağın kimyasal ve biyolojik özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 890266
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, mutfak atığı kompostu ve Bacillus megaterium var. phosphaticum bakterisinin killi ve tınlı toprakların biyolojik ve kimyasal özellikleri üzerindeki etkilerini ıspanak yetiştiriciliğinde (Spinacia oleracea) araştırmıştır. Deneme, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde serada Tesadüf Parselleri Deneme Deseni (TBDD) kullanılarak dört uygulama ile gerçekleştirilmiştir: Bunlar; Kontrol, Mutfak Atığı Kompostu (Com), Bacillus megaterium var. phosphaticum (B) ve Kompost ve Bakteri kombinasyonu (Com+B). Her uygulama üç tekerrrürlü olup, toplamda 24 saksıdan oluşmuştur. Sonuçlar, mutfak atığı kompostu ve Bacillus megaterium var. phosphaticum kombinasyonunun, killi ve tınlı toprakda ıspanağın taze ve kuru ağırlıklarını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Kombinasyon uygulaması (Com+B), toprak solunumu, mikrobiyal biyomas karbonu, dehidrogenaz aktivitesi (DHA), katalaz enzim aktivitesi ve mikrobiyal karbonun organik karbona oranı (Cmic/Corg) gibi toprak biyolojik özelliklerini önemli ölçüde artırmıştır. Toprak kimyasal özellikleri açısından, kombinasyon uygulaması fosfor (P) ve potasyum (K) alınabilirliğini önemli ölçüde artırmıştır. Mutfak atığı kompostunun tek başına uygulanması, toplam azot (N) ve organik madde içeriğini önemli ölçüde artırmıştır. Ayrıca, kombinasyon uygulaması toprak pH'sini olumlu yönde etkilerken, bakterinin tek başına uygulanması toprağın elektriksel iletkenliğini (EC) etkilemiştir. Genel olarak, mutfak atığı kompostu ve Bacillus megaterium var. phosphaticum entegrasyonu, toprak biyolojik ve kimyasal özelliklerinde önemli iyileşmeler göstererek ıspanak verimini artırmıştır. Bu bulgular, bu tedavilerin sürdürülebilir tarım uygulamalarında toprak sağlığını ve ürün verimliliğini artırmak için kullanılması fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of kitchen waste compost and the bacterium Bacillus megaterium var. phosphaticum on the biological and chemical properties of clay and loamy soils in spinach cultivation (Spinacia oleracea). The experiment was conducted in a greenhouse at the Agriculture Faculty of Ondokuz Mayis University, Samsun, Turkey, utilizing a Completely Randomized Design (CRD) with four treatments: control, Kitchen Waste Compost (Com), Bacillus megaterium var. phosphaticum (B), and a combination of Compost and Bacteria (Com+B). Each treatment was replicated three times, resulting in 24 samples. The results demonstrated that combining kitchen waste compost and Bacillus megaterium var. phosphaticum significantly increased spinach's fresh and dry weights in clay and loamy soils. The combined treatment (Com+B) significantly enhanced the biological properties of the soil, including basal soil respiration, microbial biomass carbon, dehydrogenase activity (DHA), catalase enzyme activity, and the ratio of microbial carbon to organic carbon (Cmic/Corg). Regarding soil chemical properties, the combination treatment significantly improved the availability of phosphorus (P) and potassium (K). Applying kitchen waste compost alone notably increased the contents of total nitrogen (N) and organic matter. Additionally, the combined treatment positively affected soil pH, while the application of bacteria alone altered the soil's electrical conductivity (EC). Overall, the integration of kitchen waste compost and Bacillus megaterium var. phosphaticum demonstrated considerable improvements in soil biological and chemical properties, enhancing spinach yield. These findings support using these treatments in sustainable agriculture to improve soil health and crop productivity.