Assessment of heavy metal pollution of selected organic soils in Krakow
Krakow'da seçilmiş organik topraklarda ağır metal kirliliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 890265
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ, PROF. DR. MICHAL GASIOREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Organik topraklar, mineral topraklara kıyasla büyük miktarlarda ağır metalleri bağlama ve biriktirme özelliğine sahiptir. Krakow'da organik topraklı alanların çok az olduğu görülüyor ancak ekolojik dengenin korunması gerekiyor. Bu çalışma, organik topraktaki 6 ağır metalin toplam içeriğini belirlemek ve kirlilik derecesini Igeo, EF, PINemerow, RI ve CSI kullanarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Krakow'da 6 çalışma alanında saha çalışmaları yürütülmüş ve 0-30 cm toprak tabakası derinliğinden örnekler alınmıştır. pH değeri, organik madde içeriği ve toplam Cd, Cr, Cu, Ni, Pb ve Zn içeriği analiz edildi. İncelenen topraklardaki ağır metallerin içeriği şu şekildedir: Zn > Pb > Cr > Cu > Ni > Cd. Sonuçlar, antropojenik etkinin özellikle incelenen topraklarda artan Cd, Pb ve Zn içeriğini etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Organic soils have the ability to bind and accumulate large amounts of heavy metals compared to mineral soils. In Krakow the areas with organic soil are found to be very less but it is necessary to maintain the ecological balance. This study was done to determine the total content of 6 heavy metals in organic soil and to assess the pollution degree using Igeo, EF, PINemerow, RI and CSI. Field studies were conducted in 6 study areas in Krakow and samples was taken from a depth of 0-30 cm layer of soil. The value of pH, organic matter content and total content of Cd, Cr, Cu, Ni, Pb and Zn were analyzed. The content of heavy metals in studied soils was in the order: Zn > Pb > Cr > Cu > Ni > Cd. The results showed that anthropogenic influence particularly affected the elevated content of Cd, Pb and Zn in the studied soils.