Yapay zeka teknikleri ile fizyolojik sinyallerde duygu durumlarının karşılaştırması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of emotional states in physiological signals with artificial intelligence techniques
  1. Tez No: 890280
  2. Yazar: ÜMRAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapay zekâ yöntemleri ile sınıflandırma çalışmaları son yıllarda oldukça önem kazanan konulardan biri olmuştur. Çalışmanın temel amacı transfer entropi, momentler, çeşitli yapay zekâ yöntemleri ve sınıflandırıcılarla farklı veri tabanlarındaki (DEAP, AMIGOS, DECAF, ASCERTAIN, DREAMER) fizyolojik sinyallerle (EEG, EOG, EMG, GSR, EKG) alt çalışmalar ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılarak kapsamlı bir analitik yaklaşımla duygu durum analizidir. 3D VAD alanı üzerinden alt çalışmalarla sınıflandırmalar gerçekleştirilmiştir. VAD alanında sekiz duygusal durum alanı üzerinde çalışılmış, 4 çapraz karşılaştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 3 temel yöntem üzerinden yürütülmüştür. (Transfer entropiyi temel alan TE ve Derin Öğrenme Yöntemi (TED) ve TE, Momentler ve Özellikler Yöntemi (TEMÖ) ile dalgacık dönüşümü ve özellikleri temel alan DDÖ Yöntemi) TEMÖ ve DDÖ yöntemlerinde hem dengesiz hem de dengeli (SMOTE ile) özellik kümeleri için sınıflandırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, yüksek doğruluk oranlarına ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak fizyolojik sinyallerle duygu durum karşılaştırması ve değerlendirmesi birçok değişken ve veri tabanı karşılaştırması üzerinden, başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification studies with artificial intelligence methods have become one of the most important topics in recent years. The main objective of this study is to analyze emotional states with a comprehensive analytical approach by making sub-studies and comparative evaluations with physiological signals (EEG, EOG, EMG, GSR, ECG) from different databases (DEAP, AMIGOS, DECAF, ASCERTAIN, DREAMER) with transfer entropy, moments, various artificial intelligence methods and classifiers. Classifications were made by using 3D VAD space with sub-studies. Eight emotional state areas were studied in the VAD space and 4 cross comparisons were studied. The study was conducted through 3 basic methods (TE and Deep Learning Method (TED), and TE, Moments and Features Method (TEMF) which're both based on transfer entropy, and WTF Method based on wavelet transform and features). Classification was performed for both imbalanced and balanced (with SMOTE) feature sets for the TEMF and WTF methods. The results showed that high accuracy rates were achieved in the study. Consequently, the comparison and evaluation of emotional states with physiological signals has been successfully conducted over many variables and database comparisons.